info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Fazla kilonun zararları nelerdir

FAZLA KİLOLAR HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Günümüzde dengesiz beslenme, hareketsizlik ve sağlıksız gıda tüketimi sonucu kilo almak kolaylaşmakta ve obezite hastalığı çocuklarda dahil olmak üzere genç nüfusta, yetişkinlerde ve yaşlılarda sıklıkla gözlenen bir hastalık haline gelmektedir. Fazla kilonun zararları sadece dış görünüşü değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda sağlığı da olumsuz yönde etkilemektedir. Erken yaşlarda fazla kilo alımı sonucu oluşan hastalıklar insan ömrünü kısaltmaktadır. Yaşlılarda kilo alımı sonucu ise, hayat son derece zor hale gelmektedir.

Vücudun ihtiyacından fazlası tüketildiğinde, yağ dokusu olarak vücutta birikiyor. Eğer yağ dokusu metabolizmayla yahut sporla yakılmazsa kilo artışları başlıyor. Böylece de vücuttaki yağ birikimi yıllar içinde artıyor. Kilolu kişilerde kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere, kolesterol ve tansiyon hastalıklarının görülme oranı daha yüksektir. Genç yaşta kilo alımına bağlı olarak şeker hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Kalpte ve karaciğerde yağlanmalar meydana gelmektedir. Kandaki yağ oranının artması sonucu kalp krizi riski artmakta ve beyin damarlarında tıkanıklıklara bağlı olarak felç olma oranı artmaktadır. Kadınlarda fazla kilonun zararları arasında meme, rahim ve safra kesesi kanseri oluşumu her geçen gün artmaktadır. Ayrıca adet döneminde düzensizlikler, yumurtlamada bozulmalar meydana gelir. Yumurtalığın yağlanmasına bağlı olarak hamile kalma oranı düşer. Kilo alımına bağlı olarak bacaklarda varis, selülit ve kireçlenmeler meydana gelmektedir. Kilo alımı ile vücudun hareketi de kısıtlanır. Buna bağlı olarak motivasyon eksikliği, omurga ağrıları, sırt ağrıları, kalça ve bacak ağrıları meydana gelir. Kişi bir süre sonra koşmakta, yürümekte, oturup kalkmakta, merdiven inip çıkmakta zorlanmaya başlar. Sürekli kendini yorgun hisseder ve az bir hareket ile nefes nefese kalır. Ciltte yağlanmalar meydana gelir, buna bağlı olarak sivilce, iltihap, mantar ve bakteri oluşumu başlar.

Fazla kilonun zararları sadece vücudun sağlığını ve fiziksel görünüşü etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda ruhsal bozukluklara da sebep olmaktadır. Fazla kilo sebebi ile özgüven eksikliği, toplum içerisinde kendini ifade edememe, sosyal yaşama ayak uyduramama ve fazla kiloları takıntı haline getirmeye bağlı olarak depresyonlar meydana gelmektedir. Aşırı kilo alımı sebebi ile kişi büyük beden kıyafetler giymek zorunda kalır ve genç olduğu halde yaşından büyük gösterir.

evde ek iş