info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Fazla tuzun zararı nedir

SAĞLIĞINIZ İÇİN TUZU AZALTIN

Günlük hayatımızda yemeklerimizde kullandığımız ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz tuz; tiroit bezi hormonlarının salgılaması ve işlevini yapabilmesi için gerekli olan önemli bir mineraldir. Yemeklere tat katan, vücudun elektrolit dengesini sağlayan ve antiseptik özelliği sayesinde mikropları öldüren tuz, aynı zamanda beyin ve sinir sistemimizin çalışmasında da etkili rol oynar. Vücudun faaliyetlerini sürdürebilmesi için, tuzun yeteri miktarda tüketilmesi gerekir. Günlük sodyum ihtiyacının karşılanması için, 3-5 gram tuz tüketimi yapılması gerekir. 5 gramdan fazla tuz tüketilmesi vücutta ciddi dengesizlere ve hastalıklara sebep olur. Peki fazla tuzun zararı nedir?

Fazla tuzun zararı nedir

Vücudun sodyum dengesini sağlayan organımız böbreklerdir. Böbrekler vücuda fazladan alınan sodyumun yani tuzun dışarı atılmasını sağlamak için yoğun olarak çalışır. Fazla tuz tüketildiğinde böbrekler işlevini yapmakta zorlanır ve bir süre sonra böbrekler çalışamaz hale gelir. Vücuttan tuz atılamadığında aşırı sodyum birikmesi sebebiyle ödem oluşmaya başlar. Vücutta şişlikler oluşur. Fazla tuzun zararı ödemle sınırlı değildir. Böbrekler işlevini yerine getiremez hale gelir ve böbrek taşlarının oluşumu başlar. Yüksek kan basıncına bağlı olarak hipertansiyona neden olur. Fazla tuz, kalp ve beyin damarlarında sertleşmeye ve tıkanıklıklara sebep olur. Tuz tüketimine bağlı olarak kalp krizi riski ve felç olma oranı artar. Tuzun gereğinden fazla tüketilmesi sonucu hormon dengesi bozulur. Hormonlar işlevini yerine getiremediği için; baş dönmeleri, titremeler ve kramplar oluşur.

Fazla tuzun tüketimi sonucu vücuttan sodyum atılamaz. Vücutta fazla miktarda olan sodyum, vücudun kalsiyum alımını ve kullanımını engeller. Kalsiyumun vücuda alınamaması sonucu kemik erimesi başlar. Fazla tuzun zararı olarak vücudun iskeletinde bozulmalar oluşur. Ayrıca fazla tuz kullanımı sonucu; hızla kilo alımı, eklem sertlikleri, ellerde ve ayaklarda uyuşmalar, algılama bozukluğu, dikkat dağınıklıkları ve depresif rahatsızlar meydana gelir. Günlük tuz tüketiminin 5 gramdan fazla olmaması gerekirken, ülkemizde kişi başına düşen günlük tuz tüketimi 18 gramdır. Dünyada sağlığını korumak amacı ile birçok ülkede tuz tüketimi azaltılmıştır. Tuz tüketimini azaltan ülkelerde, kalp krizi riski ve felç oranı yüzde 80 oranında azalmıştır. Hastalıklardan kurtulmak için tuz tüketimini olabildiğince azaltmak gerekir.

evde ek iş