info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Fazla Yemenizi Önleyecek Tavsiyeler

Fazla yemenizi önleyecek tavsiyeler günlük hayatta en sevdiğimiz besinler genellikle sağlık açısından zararlı olanlar dır. Fast food türünden besinler iştah açarak daha fazla yememizi sağlarlar. Şekerli ve paketlenmiş hazır gıdalarda aynıdır. Hem sağlığımız hemde kilo problemleri nedeni ile sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz.

Fazla Yemenizi Önleyecek Tavsiyeler

Diyet programlarının sevilmeme nedeni az besin tüketmektir. Fazla yemenizi önleyecek yöntemler ile iştah kontrolü sağlayabilir kilo alımını durdurabilirsiniz. Hem fizyolojik hemde psikolojik durumdan durdurulamayan iştah sağlığımızı ciddi anlamda bozacak kronik hastalıklara neden olmaktadır. Başta obezite olmak üzere  karaciğer sorunları ve kalp damar hastalıklarının bir numaralı tetikleyicisidir fazla iştah. Yoğun karbonhidrat ve bol kalorili besinler tüketenler diyet konusunda genellikle başarısızlıklara uğruyorlar. Baharat ve pişirme yöntemleri ne kadar sağlıklı olursa olsun mutfak kültürümüz buna pek izin vermiyor. Küçük yaşlardan alışılagelmiş bir tat lezzetimiz buna izin vermiyor. Bu sebeple çocuklarınıza sağlıklı beslenme yöntemlerini aşılayarak ilerde bu tarz durumlarla karşılaşmasını engellemiş olursunuz. Yağ tüketimi konusunda daha dikkatli olmak bitkisel yağları yeterli miktarlarda tüketmeye özen gösterilmelidir. Yağı tamamen çıkarmak doğru değildir. Fazla kiloların atılması için gerekli olan enerjiler karbonhidratlar ve yağlardan elde edildiğini unutmayın.

Dengeyi Koruyun

Fazla yemenizi önleyecek en etkili yöntem denge konusudur. Günlük enerji tüketiminin % 30 luk kısmının yağlardan gelmesini sağlayın. Karbonhidrat yağ ve protein üçlüsünü hayatınızda dengeli bir şekilde yer almasını sağlayın. Tek tip beslenme tarzından uzak durun.

Yüksek oranda iştaha sahip iseniz gerçek nedeni bulmak için insilün ve şekerinize baktırmakta fayda vardır. Alacağınız sonuca göre bir diyetisyen yardımı alarak bu sorununuzu halledebilirsiniz. öğün dengesizlikleri daha fazla yemenizi tetikliyor bunun için öğün saatlerinizi 3 saat ara ile dengede tutmak çok önemli. Öğlen öğününde sadece salata yada sadece et yemek akşama daha fazla acıkmanıza şeker deponuzun azalarak fazla yemenizi sağlamaktadır. Gece atıştırmaları kilo alımının en büyük nedenidir. Gece yenilen yemeklerde kontrol yoktur genellikle fazla yemenizi sağlar. Yatmadan 2 saat öncesinden ılık şekersiz yağsız bir bardak süt içmeniz gece yemelerinizi ortadan kaldıracaktır. Sağlıklı bir mide ve fit görünüm için gece yatağa aç olarak girmelisiniz.

  • Yoğun çalışmalar ve uykusuzluk devamlı açlık sinyalleri veren hormonların yükselmesine neden olmaktadır. Düzenli uyku kalitesine dikkat edin.
  • Yemeklerinize en az 20 dakika zaman ayırın. Yavaş ve zaman ayrılarak tüketilen yemeklerde hızlı bir doyum sağlanacaktır.
  • Yoğun egzersiz yapanlar egzersiz sonrası harcadıkları kalorilerin beş katını tekrar almaktadırlar. Bunun için egzersiz sonrası beslenmeye oldukça dikkat edin.
  • Yalnızlık, stres, üzüntü ve kızgınlık durumlarınızda fazla yemenizi sağlayacak etkenleri yemek ile değilde açık havada yürüyüş ruhunuzu dinlendirecek bir müzik ve en yakın arkadaşınızı arayarak bu süreci atlamak en sağlıklı olan şeklidir.
  • tokluk hissi yaratarak açlığınızı ortadan kaldıracak besinleri tüketebilirsiniz.

Fazla tükettiğiniz bir öğünde suçluluk hissetmek daha fazla iştah açan besinleri daha fazla tüketmeye neden olmaktadır. Bunun için fazla kaçırdığınız zamanlarda asla pişman olmayın.

evde ek iş