info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Fit vücut için yapılması gerekenler nelerdir?

Fit bir vücut için yapılması gerekenler bilinenin aksine çok zor değildir.Araştırmacılar son yıllarda yaptıkları seminer , araştırma sonuçları ağır egzersizlerden beslenme alışkanlığının değiştirilmesi ve hafif egzersizler ile fit ve form da kalmak mümkündür.

Fit vücut İçin İpuçları

Öncelikle yapılması gereken eski beslenme alışkanlığından vazgeçip düzenli ve sağlıklı beslenme programına geçiş yapmaktır. Bu listeyi en kolay hazırlama yolu diyetisyen yardımı ile yapılan bir listeye eklenecek bazı besin ler ve detoks etkisi yaratacak bazı tariflerle harika bir vücuda sahip olmak çok kolaylaşır. Kalpten kaslarımıza giden organ ve dokuların sağlıklı bir şekilde korunması ve çalışmasına fit olmak denilmektedir.

Fit ve form da bir yaşamın en önemli unsuru depresyon ve hormon dengesizliklerinin önüne geçecek bir metabolizma oluşmasına neden olur. Bu durum dolaşım sisteminin iyi çalışmasına yardım eden fit yaşam iç organ detoks uda yapmış olmaktadır. Düzgün bir görünüşe sahip olmak herkesin hayalidir.Fakat bilinçsiz diyet programları , yanlış beslenme,hareketsiz yaşam gibi etkenlere bağlı olarak bedenimiz fit görüntüsünü kaybedilebilir. Fit bir vücut için yapılması gerekenler;

  • Düzenli bir hayata geçiş yapın,
  • Alkol kullanımı karın bölgesi yağlanma ve karaciğer yağlanmasına neden olduğundan sigara ve alkol kullanımı bırakılmalı yada en aza indirilmelidir.
  • Kahvaltının en önemli öğün olduğu atlanmamalıdır uyandıktan kısa süre sonra yapılması metebolizmanın iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  • Yemekler muhakkak en az 15 kere çiğnenmelidir.
  • Yürüyüş tarzında ki egzersizler yapmak kalori yakılması açısından önemlidir.En az 30 dakikalık yürüyüşler yapmak gerekmektedir.
  • Hamur işi tüketmek en aza indirilmelidir.
  • Dengeli beslenme ile haftada en az 2 kere balık tüketmek sebze , meyve , protein ve karbonhidrat tüketimini dengelemek gerekmektedir.
  • Günde en az 2 lt su tüketilmelidir.
  • Meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini tüketmek daha faydalıdır.

Fit Bir Vücut İçin Yararlı Besinler

Form da bir bedene sahip olmak için sağlıklı beslenme listenize ekleyeceğiniz bir kaç besinle amacınıza daha çabuk ulaşabilirsiniz. Bu besinlerle kolay temin edebileceğiniz besinler olup uygulandığı takdirde harika bir görünüme sahip olmak hayal olmaktan çıkmaktadır.

Muz

Kalp sağlığı açısından harika bir potasyum kaynağı olan haftada 3 kere öğünlerinizde tüketin. İçeriğindeki peribiyotikler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve dinç kalmanızı sağlar. Yüksek karbonhidrat içermez ve kan şekerini yükseltmediği için listelerin içerisinde mutlaka yer alır.

Pancar

Her gün her öğünde tüketebileceğiniz kalorisi az mükemmel bir detoks yapan sebzedir. Betalain  pigmenti içerdiğinden karaciğer enzimlerini iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kolon kanseri kötü huylu kolesterolü önleyici etkiye sahiptir. Pancar çiğ olarak tüketildiğinde daha etkili olduğu unutulmamalıdır.

Mantar

vücut için etkili bir antioksidandır. B2 ve D vitamini açısından zengin bir besin olan mantar kalorisiz diyebileceğimiz bir besindir. Mantar çorbası diyette kullanılan en etkili tariflerden biridir.

Patlıcan

Kan dolaşımını temizleyen bir etkiye sahip olan patlıcan düşük kalorili bir besindir. Kalbe dost etkisi ile haftada üç kere diğer sebzelerle birlikte tüketilmesi tavsiye edilir.

Ispanak

Koyu yeşil yapraklı sebzelerden en yüksek vitamine sahip sebzedir. A vitamini , çinko , kalsiyum ve selenyum açısından zengin olan ıspanak tiroit hormonunun iyi çalışmasında etkilidir.

Sardalye

Omega3 bakımından en yüksek değere sahip balık türüdür. Yüksek oranda kalsiyum içerdiğinden haftada 2 kez tüketilmesi gereklidir. Zeytinyağı ile tüketildiği takdirde kanın akışını hızlandırmaktadır.

Kivi

vücut toksinlerinin atılmasında etkilidir. Yüksek oranda C vitamini içerir. Yüksek posa ya sahip olan kivi kabızlık sorunu ile başa çıkan nadir meyvelerden biridir. Haftada bir iki kere meyve listenizi kivi ile değiştirip ultra bir etki yaratabilirsiniz.

Chia Tohumu

yüksek bitkisel proteinlere sahip olan chia tohumu omega 3 yağ asitleri açısından da zengindir. Demir , kalsiyum , fosfor açısından zengin olan tohum b grubu vitaminleri açısından da folik asit içermektedir.

Haftada Bir Kere İçilmesi Gereken Bitki Çayı Tarifi

1 tatlı kaşığı adaçayı

1 tatlı kaşığı papatya

1 tatlı kaşığı kuru melisa

5 adet karanfil

750 ml kaynamış suya eklenen bitkilerin hepsi 5 dakika demlendirilip iki ye bölünerek servis edilir.

evde ek iş