info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Forma girmek için ne yapmalı

FORMA GİRMEK İÇİN ÖNERİLER

Fazla kilolarınızdan kurtulup, zayıflamak istiyorsanız dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeniz gerekir. Kitlesel yağlarınızı eritip, vücudunuzun fiziksel görüntüsünü biçimlendirmek için de egzersiz yapmanız gerekir. Diyet ve egzersizi birleştirerek forma girmek ile vücudunuzdaki kas oranını artar ve fit bir vücuda sahip olursunuz. Forma girmek için kararlı olmakla birlikte motivasyonunuzun yüksek olması gerekir.

Sağlığınızı tehlikeye atmadan ve vücudunuzu yıpratmadan forma girmek için ne yapmak gerekir? İşte ipuçları;

  • Uyku düzeninize dikkat edin. Vücudunuz dinlenmemiş olarak güne başladığınızda kendinizi enerjisiz ve yorgun hissedersiniz. Metabolizma hızınız yavaşlar ve spor yapmak için gücünüz olmaz. Uyku için doğru saatler gece 23:00 ile sabah 5:00 arasıdır.
  • Erken uyanıp, kahvaltınızı erken yaptığınızda güne zayıflayarak başlıyorsunuz. Çünkü uyandıktan sonra vücut metabolizması hızlı çalıştığı için yedikleriniz sindirim sisteminde hızla öğütülüyor.
  • Güne su içerek başlayın ve gün içerisinde 2,5 litre su tüketmeye gayret edin.
  • Hızla zayıflayıp, kolayca forma gireceğinizi düşünerek öğün atlaması yapmayın.
  • Forma girmek için tek alternatif; spor salonuna gitmek değildir. Günlük 30-40 dakika egzersiz yaparak forma girmeniz mümkündür.
  • Hızlı tempoda yürüyüş yaparak vücudunuzu ısıtıp, sonrasında hafif tempoda koşarak yağlarınızı eritirken, aynı zamanda basen ve bacaklarınızdaki kitlesel yağlardan kurtulabilirsiniz.
  • Vücudunuzu forma sokmak için tüm vücudunuzun çalışması gerekir. Yüzmek, ip atlamak, koşmak ve bisiklet sürmek vücudun tüm kaslarını çalıştırır. Forma girme sürecinizde haftada iki gün yüzmek vücudunuzun kolay bir şekilde forma girmesini sağlar. Aynı şekilde gün içerisinde bisiklet sürmek ve ip atlamak da tüm vücudunuzu çalıştıracak ve yağlarınızın yakılmasını kolaylaştıracaktır.
  • Forma girme sürecinizde, gideceğiniz yerlere yürüyerek gitmeyi tercih edin. Asansör kullanmayın, merdivenleri inip, çıkın.

Vücudunuzun forma girmesi için kalori hesabı yaparak yediklerinize dikkat etmeniz lazımdır. Kolay ve kısa sürede vücudunuzu biçimlendirip, forma girmek için sağlığınızı da tehlikeye atmamanız gerekir. Forma girme sürecinizde yediklerinize dikkat ederken aynı zamanda hareketsiz kalmamaya da özen göstermelisiniz. Ev işlerini yaparken ve bahçeyle uğraşırken bile kalori harcarsınız. Patenle kaymak, dans etmek ve pilates yapmak da vücudunuzu forma sokar.

evde ek iş