info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Genlere Göre Diyet Programı

Genlere Göre Diyet Programı

Sağlıklı zayıflamanın günümüzde birçok yolu olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Fakat bilimsel araştırmalar göz önüne alındığında diyet yapan her 10kişiden yalnızca 3 ya da 4ü kilo verebilirken diğer kilo veremeyen kişilerin neden zayıflayamadıkları hala akıllarda bir soru işaretidir. Hatta kilo vermeyi başaran 3-4 kişinin de verdikleri kiloları koruyamadıkları bilimsel araştırmalar tarafından işaret edilmektedir.

İşte bütün bu karmaşalar genom projesinin tamamlanması sayesinde şişmanlık ve kronik hastalıkları tedavi etmekte genetik analizin ne derece etkili olacağını gündeme getirmiştir. Son 5 yıl boyunca yapılan mühim gen ve besin öğesi çalışmaları kilo yönetimi ile genler arasında yakın bir ilişki bulunduğunu kanıtlamıştır. Bunun ilk sonucu olarak çoklu doymamış yağ asitlerinden biri olan omega 3 yağ asidinin kilo yönetimi konusunda önemli bir rolü olduğu bilinen genin yağ asidini baskılaması sonucunda kilo almayı önlemiş olduğu keşfedilmiştir. Bu oldukça mühim bir gelişmeydi çünkü insanlar ve sağlık görevlilerinin kilo almak niyetindeysen diyerek hastalara tablet tablet dayatılan omega 3 aslında yağ sentezini baskıladığı için aslında kilo almaya değil kilo vermeye yardımcı oluyordu.

Kesinleşmiş olan çok önemli bir etkileşim daha var. Çevre ve genler. Genler kilo almakta silahı dolduruyor çevre ise bunu tetikliyor. Yine aynı diyeti uygulamakta olan kişilerin değişik sonuçlar elde etmeleri asıl olarak metabolizmaların farkından dolayı değil son edinmiş olduğumuz bilgilere göre kesinlikle genetik farklılıklardan dolayı olduğu ortaya konmuştur. Bu durumda genlere göre ayarlanıp bireyselleştirilen diyetler muhakkak uygulanmalı ve zayıflamak isteyen insanların diyetleri, yaşam şekli, fiziksel aktivite düzeyleri ve genetik şifreleri çözüldükten sonra buna göre bir plan yapılmalıdır.

Kişiler arasında genetik farklılıklar olması kilo vermek isteyen her kişi için değişik oranda karbonhidrat, protein ve yağa ihtiyaç duyduklarını açık bir şekilde göstermektedir. İşte bu nedenle sürekli dert yanmışızdır… Az yiyip sürekli koşmama rağmen hiçbir kilo veremiyorum. Ya da ekmek yemiyorum yine de zayıflayamıyorum. Verdiğim kiloları geri alıyorum gibi şikâyetlerimizi sıkça dile getirmişizdir. Şifre çözüldüğünde kilo vermenin sırları çözülmüş oluyor. Yapılmış olan kilo verimi gözlem çalışmalarında genetik şifresi bilinen şişman insanların kilo vermesi beklenen durumdan2 kat daha fazla oluyor.

İki Mühim Örnek Vermek Gerekirse;

Yeşil Çay

Yeşil çay antioksidan içermesi nedeniyle kalp hastalıkları ve kansere etkili olduğu bilinmektedir. Gün içinde belirli oranda tüketilen yeşil çayın da kilo vermede etkili olduğu bilinmektedir. Fakat bazı insanlar yeşil çaya duyarlıyken bazı genetik özelliklere sahip olan insanlarda ne oranda yeşil çay tüketirse tüketsin hiçbir şekilde kilo veremedikleri de bilimsel çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır. Özet ile genetik şifre bilinmeden dilediğiniz kadar yeşil çay tüketin kilo vermeyi başaramayabiliyorsunuz.

D Vitamini

Bazı vitaminlerden zengin beslenmek bilhassa D vitamini reseptör genlere sahip kişilerde zayıflama ile eğer diyette az oranda kalsiyum ve yağ alımı varsa kolon kanserine yakalanma riskleri de artmaktadır.

Bu örneklere göre genetik şifrenizi bilip ona göre beslenmek yaşam şartlarınıza uygun olacak bir beslenme düzeni geliştirmenizi sağlar. Gerekli olmayan vitamin kullanımlarını engeller. Kilo vermeniz kolaylaşır ve yıllarca kilonuzu korumanızı sağlar.

evde ek iş