info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Gerçekten Aç Mısın? Dur ve Düşün

Gerçekten Aç Mısın? Dur ve Düşün!

Duygular; hayata yön veren, şekillendiren ve yol çizgisini çizen bir içsel ses olarak görülebilir. Kim diyebilir ki duygularınla hareket etmediğini ve hayatına bu şekilde yön vermediğini. Tabi ki mantığın da duygu kadar önemi büyüktür. En güzeli ise, bu ikisini de birleştirmek ve ona göre hayata yön vermektir. Peki, duygularımızın açlığımızı hissettiren ve etkileyen bir durum olduğunu biliyor muyuz? Duygularımız nasıl değişkenlik gösterebiliyorsa, bu değişkenliklerle birlikte eylemlerimizde de değişiklik olmaktadır.

Açlık hissiyatı herkeste farklı bir durum yaratsa da genelleme yaparsak eğer, karnımızda açlığa bağlı olarak çıkan seslerden anlayabiliriz. Kimi zaman bazı kişilerde ise, acıkma ile birlikte mide bulantısı, baş dönmesi gibi bazı durumlar yaşanabilmektedir. Bu rahatsızlığın sebebi, açlığa bağlı olarak vücudun tepki vermesi ve tansiyon, kan şekeri gibi çeşitli durumları etkilemesinden kaynaklanmaktadır. Tüm bu olanlara göz atıldığında ve çeşitli araştırmalar yapıldığında anlaşılmıştır ki, duygular beslenmemizde en önemli faktörlerden bir tanesidir. Duygusal açlık diye tanımlanabilecek bir kavramın oluşması oldukça muhtemeldir. Duygusal açlık ile fiziksel açlık birbirinden farklı iki kavramdır. Fakat her ne kadar farklı olsalar da karıştırılması normaldir. Bilinmelidir ki; duygusal açlık, fiziksel açlıktan daha kötüdür.

Yapılan araştırmalarda çıkan sonuçlarda, açlığımızı oluşturan ve yemek yememize büyük etken sağlayan duygusal açlık, %75 oranında kişiyi etkilemektedir. Yani duygularımıza göre hareket etmenin yanında, duygularımıza göre de beslenmemizi gerçekleştiriyoruz. Her an değişebilen duygular ile de yemek yeme isteği oluşmakta ve böylelikle de sağlıksız, düzensiz ve aşırı bir beslenme sağlanmaktadır. Tabi bu durumda kişiyi oldukça etkileyebilir. Fit bir vücuda sahip olmak için düşünmek gerekir. O an kendinizi ve duygularınızı bastırmak istiyorsanız eğer, aç olup olmadığınız kendinize sorun. Gerçekten aç mısınız?

Duygusal yoğunlukların yaşandığı dönemlerde, belki de normalde olduğundan daha çok yemek yiyorsunuz. Daha çok sağlıksız yiyecek tüketiminde bulunup sağlığınızı tehdit altına alıyorsunuz. Kızgınken, sinirliyken, üzgünken, ağlıyorken, sevinçliyken gibi çeşitli duygu paylaşımları sırasında, kalp açlığı diye tanımlandırılabilecek olan bir anda, yemek yeme duygusu ve isteği tetikleniyor. Tabi böylelikle, kilo problemleri baş gösterecektir. Peki, bu krizlerle baş etmenin yollar nelerdir?

  1. Kendinize sorun aç olup olmadığınızı. O an fark edeceksiniz, gerçek manada açlık hissiyatına kapılmadığınızı.
  2. Ara öğünler şeklinde bir öğün daha ekleyin. Az az ve sık yiyerek hem duygusal hem fiziksel açlığınızı yok edin.
  3. Sağlıklı yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Eğer kendinizi aç hissediyorsanız dahi, meyve gibi aperatiflerle sağlıklı bir şekilde beslenmenizi gerçekleştirin.

 

 

evde ek iş