info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Gestasyonel Diyabet Ne Zaman Oluşur?

Gestasyonel Diyabet Ne Zaman Oluşur?

Gestasyonel diyabet; hamilelik öncesinde şeker hastası olmayan kişilerin hamileliğin 6. ayından sonra başlayan süreçte şeker hastası olmasıdır.

Gestasyonel diyabet, hamile bayanların %5’inin karşı karşıya kaldığı ve son yıllarda görülme oranı giderek artış göstermeye başladığı bir hastalıktır. Bu hastalığın görülmesindeki en önemli sebeplerden biri de günümüzde hastaların iş hayatını ve öğrenim süreleri gibi bir çok etkenden dolayı geç evlenmesi gibi nedenlerden ötürü hamile kalma yaşının artış göstermesidir fakat gebelik sırasında oluşan bu şeker hastalığının tek nedeni kadınların ilerleyen yaşlarda hamile kalması değildir. Ailenizde şeker hastası olan bireyler varsa şeker hastalığına genetik olarak yatkın olmanız da bu hastalığın bir nedeni olabilir. Eğer ailenizde şeker hastası olan bireyler varsa gebeliğiniz boyunca beslenme süresince dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu hastalığın ortaya çıkmasındaki en önemli etkenler biri ise hamilelik boyunca kadınların sağlıksız ve aşırı miktarda yemek yemesidir.

Sağlıklı gebelik geçiren annelerde bebekler büyümek için annenin kanındaki glikozu emmektedir. Bu nedenden dolayı sağlıklı gebeliklerde şeker oranının yükselmesi değil düşmesi durumu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Fakat hamile kadınlarda şekerin düşme olayı, hamileliğin 4. ayından sonra bebek eşi denilen plasentadan salgılanan kadınlık hormonu ve çeşitli büyüme hormonları hamile kadınların insülin direncini arttırmaktadır. Bu dönem sırasında düzensiz ve ölçüsüz yemek yiyen hamilelerde, genetik olarak şeker hastalığına yatkın olan hamilelerde ve pankreasında yeterli insülin deposu bulunmayan hamilelerde gestasyonel diyabet ortaya çıkmaktadır. Hamilelik döneminde şeker hastalığı 6. aydan itibaren kontrol edilmektedir. Fakat ailesinde şeker hastalığı olanlar, tüp bebek tedavisi görenler, ileri yaşta hamile kalanlar, bir önceki doğumunda 4 kg üzerinde bebeği olanlar, amniyon sıvısı normal fazla olanlar, polikistik over sendromu olan hamileler ile aşırı kilolu olan hamilelerde testler daha önce yapılmalıdır.

Gestasyonel diyabet belirtileri

  1. Sık terleme ve titreme atakları yaşarsınız.
  2. Ağzınızda kuruma hissi olacaktır.
  3. Çok fazla su tüketirsiniz ve buna bağlı olarak çok fazla idrara çıkarsınız.
  4. El, ayak ve dudak kenarlarında karıncalanma hissi olacaktır.

Bu belirtiler mevcut ise, gebeliğinizin 24.-28. hastasında şeker yükleme testini ihmal etmeyin.

Beslenme Yolu İle Kan Şekeriniz Nasıl Düzenlenir?

Aşırı ve sağlıksız yemek yemekten kaçınmalısınız. Günlük besinlerinizin %50-%55i karbonhidratlardan, %15-%20si proteinlerden ve %25-%30u yağlardan oluşmalıdır.

Günde en az 6 öğün yemek yemelisiniz 3ü ana, 3ü ara öğün olmalıdır eğer şeker dengesizliği devam ederse öğün sayınızı arttırın.

evde ek iş