info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Gıda intolerans testi

Gıda intolerans testi

Sağlıklı olduğu düşünülüp tüketilen bazı gıdalar aslında vücudumuzda olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Örneğin çok sağlıklı olduğu düşünülüp tüketilen yumurta, eğer vücudumuzda sindirimi gerçekleşmiyor ise, vücudumuz yumurta içindeki proteinlere karşı tepkimeye geçebilir. Bu olumsuz tepki,  gıda intoleransı olarak bilinir. Kilo yapmasının yanı sıra birçok rahatsızlığa sebep olabilir. Vücudumuz da bazı enzimlerin olmayışı sebebiyle, bağırsak sendromu gibi rahatsızlıklar oluşabilir ve besinlerin bağırsakta düzgün parçalanmasında sorun olur. Bu durum olduğunda besinler kana parçalanmadan geçiş yaparlar. Savunma sistemi ise, bunlara yabancı gözle bakar ve bakteriye ya da virüse saldırıyor gibi saldırıya geçer. Bu saldırı sonucunda vücutta enformasyonlar devreye girer ve rahatsızlıklar yüz tutmaya başlar. Bu değerler yükseldiğinde; bağırsak sorunları, metabolizmada yavaşlama, en başta ise halsizlik belirmeye başlar. Hastanın aynı gıdayı sürekli alması ile de bu rahatsızlıklar meydana gelir. Gıda intoleransı kişiye özel, bazı gıdaların sindirim güçlüğünü ifade etmektedir.

Belirli bir gıdanın sürekli tüketilmesi, bazı gıda katkılarına vücudumuzun verdiği tepkiler, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon hastalıkları, antibiyotik sonucu oluşan bazı bağırsak mantarları, kadınlarda ise adet öncesi bazı gıda interolansları görülmesi normaldir. Ayrıca hamilelik öncesi ve sonra hormonların değişimleri de gıda intoleransına sebep olabilir.

Bir gıdanın sindirilmesi için gerekli enzimlerin vücuttaki eksikliği, kronik gelişen bağırsak hastalıkları, kalıcı gıda inteloransına sebep olurlar. Enzimler vücuttaki gıdaların sindirilmesini sağlar. Bunlar sindirim sistemi, karaciğer böbrekler ve vücudun çeşitli yerlerinde yer alırlar. Enzim eksikliği olan kişilerde enzim üretimi gerçekleşmez. Bu genellikle enzim üretmek için gerekli hormonun mevcut olmamasıdır. Bu genetik bir rahatsızlık olarak kabul edilir. İnce bağırsaktaki emilimi sağlayan dokuların düzgün çalışmaması sebebiyle geçirgen bağırsak sendromu gerçekleşir. Bu durum ise istenmeyen besinlerin kana geçmesi ile ortaya çıkar. Alerjinin aksine gıda intoleransı hayatı tehdit etmeyen lakin uzun süre kalıcı olan hastalıklardan oluşur. Gıda intoleransı alerjiden daha yaygındır. Aynı zamanda çoğu insanı etkilemektedir. Bu durumlarda vücudun tepkisi hafif ya da şiddetli olarak değişmektedir. Bu nedenle risk grubundaki kişilerin gıda intolerans testi yaptırması faydalı bir karar olacaktır.

evde ek iş