info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Glisemik İndeks Diyeti

Glisemik İndeks Diyeti

Glisemik indeks diyeti son zamanlarda oldukça ilgi çeken ve yükselen diyet programı haline gelmiştir. Glisemik indeks diyeti kilo kaybının yanında sağlık içinde en ideal diyet programlarındandır. Glisemik indeks diyeti yaşam ve yemek arasındaki uyuma göre planlanmaktadır. İsterseniz bu diyet programına tüketmeyi sevdiğiniz yiyecekleri ekleyebiliyorsunuz. Tüketmekten korktuğunuz tüm yiyecekler glisemik indeks diyetinde yer alabiliyor. Günlük uyguladığınız diyetlerde karmaşa haline girip kendi isteğiniz dışında beslenme uyguluyorsunuz. Bu diyet programında ise, tükettiğiniz yiyeceklerin metabolizmanızı nasıl etkilediği, fiziksel ve mental yapınıza uyup uymadığı bilinmektedir.

Karnınızdan gelen sesleri çoğu zaman önemsemeyebilirsiniz. Lakin açlığa bağlı ağrı ve yüksek kan şekeri komik karşılanabilecek durumlardan değildir. Glisemik indeks diyeti açlık hissini bastırmaya yardımcı program sisteminde oluşturulmaktadır. Bu diyet sisteminde yiyecekler açlık hissini oluşturma derecelerine göre sınıflandırılmaktadır.

Glisemik indeks diyeti size hem sağlıklı, hem de kural ve korku olmadan her yiyeceği tüketmenize yardımcı oluyor. Glisemik indeks diyeti sayesinde kan şekerinizde iniş ve çıkışlar olmuyor. Bu sayede uzun süre açlık hissi duymuyorsunuz. Besinlerin glisemik indeksi kan şekerini etkiler. Standart besinler ile karşılaştırılır ve buna göre değerlenme yapılır. Bir besinin glisemik indeksi o besinin kan şekerini yükseltme hızına göre, yüksek düzey, orta düzey ve az düzey olarak sınıflandırılmaktadır. Glisemik yük ise, besinin hem glisemik indeksinin hem de karbonhidrat ve posa içeriğini kapsamaktadır.

Düşük glisemik indekse sahip yiyecekler kan şekeri üzerinde daha az etkiye sahiptirler. Fakat yüksek glisemik indeksli yiyecekler kan şekerini hızlı bir şekilde yüksek değerlere taşımaktadır. Glisemik indekse göre hazırlanan beslenme programında, hem enerjik hissetmenizi hem de kilo vermenizi sağlar.

Sebzeler, meyveler, kuru baklagiller, rafine edilmemiş tahıllar ve işlem görmüş besinlerden fazla tüketmemek glisemik indeks diyetinin temel noktalarından olmaktadır. Glisemik indeks ile hazırlanan menüler vitamin bakımından oldukça zengindir. Eğer sağlıklı bir zayıflama sürecine girmek isterseniz tercih edebileceğiniz en iyi yöntem glisemik indeks diyetidir. Bu diyet sayesinde oldukça hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

evde ek iş