info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Glutensiz beslenme nedir

GLUTEN İÇERMEYEN BESLENME

Tahminimizden daha sık görülen çölyak hastalığı sebebiyle glutensiz besinlerle gıda almak tek çözümdür denilebilir. Tedavisi olmayan ve her yaş grubunda görülebilen bu hastalık eğer dikkat edilmezse, son derece tehlikeli durumlara yol açabilir. Glutensiz beslenme içinse değişik alternatiflerin mevcut olması sevindiricidir. Tek yapılması gereken şey glutensiz beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirebilmeyi başarmaktır. Çölyak hastalığının teşhisi için kan testleri yapılmaktadır. Bu testlerden sonra bu hastalığa sahipseniz, beslenme programınızı değiştirmek için en kısa zamanda bir diyetisyene ya da beslenme uzmanına görünmelisiniz. Glutensiz diyet uygulaması yapan kişiler hastalığın zararlı etkilerinden de kurtulmuş olurlar. Glutensiz besinler artık marketlerde de satılmaya başlamıştır.

Çölyak hastalığına sahip olan herkesin öncelikle katkı maddeli yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir. Glutensiz beslenme için market alışverişi sırasında etiket okuma alışkanlığını edinmek ve etiket içeriklerine dikkat etmek gerekmektedir. Listenizden et, balık, sebze, yumurta ve süt gibi ürünleri eksik etmemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda pirinç, mısır ve patates gibi ürünler de yapıları gereği gluten içermezler. Son yıllarda gıda sektöründeki olumlu gelişmeler sayesinde bazı bisküvi, kek, erişte ve ekmek gibi ürünler de glutensiz olarak üretilip satışa sunulmaktadırlar. Patates gluten içermez ancak hazır satılan patates püresi içindeki katkı maddelerinden dolayı gluten içerir ve kesinlikle alınmaması gereklidir. Glutensiz birçok atıştırmalık sayesinde gün boyu tehlikesiz bir şekilde beslenmeniz mümkündür.

Çölyak hastalığı teşhisinde genellikle ilk izlenim kişinin ne yiyeceğini bilememesi ve bu yüzden endişe içine girmesidir. Oysaki glutensiz beslenme olanakları çok da sınırsız değildir. Hem yiyecek hem de içecek seçenekleri oldukça geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Öyle ki; ketçap, hardal, mayonez gibi tatlandırıcı soslardan tutun, soya sütü, Hindistan cevizi gibi sütlerden, sıcak çikolata, çay ve kahveye kadar türlü gıdaları sofranızda bulundurabilirsiniz. Elbette en doğru bilgileri konusunda uzman bir diyetisyen sayesinde alabilir, diyetisyeninizin sizler için hazırlayacağı glutensiz besinler listesini buzdolabınızın üzerine asabilirsiniz. Bu sayede gün boyunca neleri yiyebileceğinizi ya da hangi maddelerden uzak duracağınızı da görmüş olur, güven içinde, sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz.

evde ek iş