info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Göbek problemi

GÖBEK YAPMAMA SANATI

Sağlık, insana verilen en büyük ve değerli hazinedir. Estetik kaygıların her ne kadar ikinci planda kalması gerekse de bazı durumlarda bu kaygı ön plana çıkabilmektedir. Göbek problemi olanlar genelde bu estetik kaygıyı gütmektedirler. Özellikle belli bir yaştan sonra gerçekleşen bölgesel yağlanma problemi en çok göbek bölgesinde toplanmaktadır. Bundan kurtulmanın çeşitli yolları mevcuttur. Doğru bir motivasyon ve sağlıklı besin ürünlerinin tüketilmesi ile siz de bir süre sonra göbeğinizden kurtulabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi gün içinde soğuk su tüketmenin yağ yakmada yararlı olabileceği tezidir. Uzmanlar dişlere zarar vermeyecek şekilde tüketilen soğuk suyun metabolizmayı hızlandırdığı üzerinde bazı çalışmalar yapmaktadırlar. Alkolden ise, uzak durulması gerekmektedir.

Göbek problemi olanlara bakliyat tüketmeleri de tavsiye edilmektedir. Bakliyat tüketmek aynı zamanda bağırsakların çalışması için de faydalıdır. Özellikle kabızlık problemi çekenlerin sebze ile karışık bakliyat tüketmeleri son derece yararlıdır. Böylelikle göbek problemi olan bir kişi de bakliyat tüketimi sayesinde bu probleminden kurtulabilir. Bununla birlikte kalsiyum ağırlıklı besin maddelerini de daha fazla tüketmek gereklidir. Özellikle süt ve süt ürünleri, göbeği olanlar üzerinde oldukça etkilidir. Mümkünde yağsız süt ve peynir ürünleri özellikle sabahları mutlaka tüketilmelidir. Sağlıklı bir iskelet yapısı ve kemikler için de kalsiyum ağırlıklı gıdalar son derece faydalıdır. Kemik erimesi riski altında olanların bu noktayı gözden kaçırmaması çok önemlidir.

Göbek ve bel çevresinde fazla yağa sahip olanlar, sağlıklı gıdalar yanında mutlaka sporla ilgilenmelidirler. Göbek problemi olan bir insan en azından haftanın belli günleri tempolu yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmelidir. Bununla birlikte aerobik ya da dans etmek de en iyi göbek eritme sporlarındandır. Bacak egzersizleri de göbek bölgesindeki yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır. Birçok insan fazla sayıda mekik çekmeye çalışmaktadır ancak bacak indirme kaldırma hareketleri de en az mekik çekmek kadar yararlı ve sağlık açısından daha az risklidir. Buna ek olarak yüzme olanağınız varsa mutlaka yüzmeli ve bunu bir rutin haline getirmelisiniz. Bu sayede göbek bölgesindeki aşırı yağlanmadan belli bir süre sonra kurtulduğunuzu görebilirsiniz.

evde ek iş