info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Göbek Türk kası

TÜRK KASI MI? FAZLALIK MI?

Sosyal medyada ya da reklam sektöründe kullanılan ve espri niteliği taşıyarak halk arasında da kullanımı yaygınlaşan bir terim olan göbek Türk kası karın bölgesinde biriken yağlanmadan başka bir şey değildir. Özellikle belli bir yaştan sonra erkeklerde görülür ancak son yıllarda düzensiz uyku ve beslenme yüzünden gençlerde de sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bu duruma belli bir süre sonra el konulmazsa, daha riskli sağlıksal sorunlar baş gösterebilir. Karın içi yağlanma bilindiği üzere özellikle kardiyovasküler sistem üzerinde kalıcı zararlara neden olmaktadır. Kalp ve damar sağlığının güçlü olması için göbek yağlarını eritmek oldukça önem taşımaktadır. Bunun için bir diyetisyenden de yardım alınabilir.

Bilindiği üzere karın içi yağlanmaya engel olmak için birçok yararlı teknik mevcuttur. Öncelikle uzman bir doktora başvurup göbek Türk kası haline gelen karın içi yağlanmanın kitle endeksi hesaplanmalıdır. Yağlanma oranı ve hızına göre diyetisyene başvurulmalı ve bu duruma uygun bir diyet ve egzersiz listesi çıkarılmalıdır. Göbek eğer aşırı derecede büyük değilse, bir kişi kendi başına da sağlıklı beslenme programı ve sporla bu göbekten kurtulabilir. Göbek eritme için yapılabilecek en basit ve en ucuz spor yürüyüştür. Özellikle açık havada ve deniz kenarında yapılan bir yürüyüş ile sadece spor yapmakla kalmaz aynı zamanda zihinsel bir terapi içine de girmiş olursunuz.

Genellikle espri konusu olan ve erkekler üzerine yapılan göbek Türk kası esprisi ne yazık ki her şakanın altında yatan bir gerçek kadar reeldir. Göbek bölgesi bazı durumlarda vücudun diğer bölgelerine göre daha hızlı kilo alıp, yağlanır. Baklagil tüketmek, protein ve lif ağırlıklı besinleri tercih etmek güzel ve sağlıklı bir yöntemdir. Günde 2 fincan yeşil çay tüketimi ve şekersiz kahve tüketimi de yine yağ yakma açısından oldukça faydalı bulunmaktadır. Aşırı tüketime kaçmamak şartı ile bu içecekler aynı zamanda vücuda gün boyu enerji de verirler. Protein açısından oldukça zengin bir gıda olan yumurtanın beyazı da aynı zamanda idrar söktürücü özelliğe sahiptir ve ödem atmaya yardımcı olmaktadır.

evde ek iş