info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Göz Sağlığı İçin İyi Beslenin

Göz sağlığı için iyi bir beslenme çok önemli , göz  sağlığı için gerekli besinleri tüketerek oluşabilecek problemlerin önüne geçilebilir. Çevresel faktörler , genetik özellikler , yetersiz beslenme ve ilerleyen yaş gözle ilgili bir çok problemi beraberinde getirir.

Göz Sağlığı İçin İyi Beslenin

Sağlıklı gözlere sahip olmak için yeterli ve düzenli vitamin alınması gerekiyor.Ancak hekimler tablet şeklinde tüketilen vitaminlerin bir süre sonra vücutta birikerek sağlık problemlerine yol açtığını bu nedenle besinlerden alınması gerekliliğini belirtiyorlar. Bu nedenle doğal olarak beslenmek göz sağlığımız için gereken lerin başında gelmektedir. Yaşla birlikte görüşün azalmasını göz sağlığına iyi geldiği bazı besinleri tüketerek bu süreç en aza indirilebilir. Bunlar içinde A  E ve betakaroten içeren besinler tüketmek gereklidir. Farklı renkli sebze ve meyveleri .tüketmek su tüketimini yeterli miktarda yapmak göz sağlığını olumlu yönden etkilemektedir.

A Vitamini İle Gece Körlüğünü Önlemek

Göz sağlığı açısından önemli olan A vitamini düzenli tüketildiği takdirde gece görüşünü kuvvetlendirip gece körlüğü hastalığının oluşmasını engellemektedir. Rodopsin denilen ve ışıkları algılayan proteinlerle birleşen A vitamini gece daha iyi görmeye yardımcı oluyor. Buy vitamin aynı zamanda oluşacak katarakt riskinide engelliyor.

Retina Sağlığı İçin E Vitamini

Gözler için önemli bir antioksidan özelliği bulunan vitamin gözlerimizi dış etkenlerden korumaktadır. Zeytin yağı , ceviz ,avokado, kırmızı et ,yeşil yapraklı sebzeler , meyveler E vitamini açısından zengin ve günlük tüketilmesi gereken vitamin grubundan biridir.

C Vitamini İle Göz Sağlığına Katkıda Bulunun

Göz sağlığımız için olmaz sa olmazlardan biri de C vitaminidir. Gözlerin korunmasına yardımcı olduğu kadar ışık ve güneşe karşı koruma sağlayıp katarakt oluşumunun engellenmesine yardımcı olmaktadır. C vitamini bütün sebze ve meyvelerde bulunmaktadır özellikle kuşburnu limon, greyfurt,portakal,yeşil biber önemli C vitamini bakımından zengin besinlerdir.

B2 Vitamini Eksikliğinin Göz Sağlığında Etkileri

Metabolizmanın hızlı ve dengeli beslenmesi için B2 vitaminlerine ihtiyaç duymaktadır. Böbrek , sindirim sistemi , göz , saç ve cilt sağlığında önemlidir eksikliği ciddi anlamda sağlık problemlerine neden olmaktadır. B2 vitamin eksikliği gözlerde yanma ve ışık hassasiyetine neden olmaktadır. süt , yoğurt,karaciğer,havuç gibi besinlerde bulunmaktadır.

Omega3 İle Göz Hücrelerini Yenileyin

retina gelişiminde önemli olan omega3 göz kuruluğunun önüne geçmektedir. Makula dejenerasyonunu erken zamanda korumaya almaktadır. Deniz ürünleri , keten tohumu,ceviz,kırmızı et omega3 bakımından zengin gıdalardır.

Çinko Ve Bakır desteği İle Göz Alerjilerini Engelleyin

Bakır ve çinko vücuda alınan vitamin ve minerallerin emilmesine yardımcı olmaktadır.Yeterli miktarda alımında göz alerjisi , glokom, blefarit gibi göz hastalıklarını engellemektedir.

Ispanak ve Üzüm Çekirdeğindeki Mucize

Sağlık açısından zengin olan ıspanak içerdiği  lutein ve zeaksantin doğal antibiyotik olduklarından göz hastalıklarından koruyan ve aynı zamanda doğal güneş gözlüğü etkisi göstermektedir. Bunun yanında ıspanak tüketen kişilerin sarı nokta ve katarakt a daha az yakalandıklarını göstermiştir.

Üzüm çekirdeği tansiyon kalp ve damar hastalıkları kolesterol için tavsiye edilmektedir. Güçlü bir antioksidan olan üzüm çekirdeği diyabetten kaynaklanan göz ve sinir tahribatının önüne geçmektedir.

Göz Sağlığını Koruyan Besinler

  • Patates
  • Balık ve deniz mahsulleri
  • Badem ve fındık
  • Havuç
  • Portakal
  • Kavun
  • Mango
  • Brüksel lahanası bunlardan bir kaçıdır.
evde ek iş