info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Grip Salgınında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Grip salgınında beslenme nasıl olmalıdır, mevsim geçişlerinin yaşandığı şu günlerde grip ve nezle gibi hastalıklar çok sık görülmekte insanlar uzun süreler boyunca bu hastalığın sıkıntılarını çekmektedirler.  Bu hastalıklardan korunmak için kişisel hijyen, aşı ve bağışıklık sistemi güçlenmesi için sağlıklı ve dengeli beslenme kurallarına dikkat edilmelidir.

Grip Salgınında Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Yetersiz ve dengesiz beslenen bir kişinin grip ve birçok enfeksiyona yakalanma riski daha fazladır. Bağışıklık sisteminde var olan bir boşluk enfeksiyonlara açık hale gelir. Besin çeşitliliğinin sağlanması, doğru seçimlerin yapılması sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmek hastalıklardan korunmanın en etkili yoludur.

 • Yeterli ve dengeli beslenebilmek için her renk sebze ve meyve tüketilmeli kahvaltı dahil tüm öğünlerde sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Hastalıklara karşı savunma sistemini güçlendiren A C vitaminleri bakımından zengin olan sebze -meyveler sık sık tüketilmelidir. Havuç, brokoli, elma greyfurt gibi.
 • C vitamini ihtiyacı ve sıvı ihtiyacı için taze sıkılmış meyve suları içmek faydalı olacaktır.
 • Meyve ve sebzeler yenilmeden önce muhakkak bol su ile iyice yıkanmalıdır.
 • Yumurta protein kalitesi bakımından yüksektir bunun için günde 1 tane tüketilmesi gerekmektedir.
 • Balık omega3 bakımından zengin olduğundan haftada 2 kere tüketilmesi gerekmektedir.

Soğuk Algınlığı Belirtileri

Boğaz ağrısı, burun akıntısı, boğazda yanma, öksürük, hapşırık, boğazda kaşıntı, halsizlik grip belirtileri arasındadır. Stresli bir yaşamdan ne kadar uzak durursak o kadar az hastalıklara yakalanma riskine sahip oluruz.

Gripte İlk Yapılması Gerekenler

Gripte ilk etapta yapılması gerekenler hastalığın daha kısa sürede atlatılmasında yardım edecektir.

 • Sıcak bir ortamda bol bol dinlenilmeli ve kişi kendini sıcak tutmalıdır.
 • Ağır yağlı yiyeceklerden uzak durmalı besin değeri yüksek gıdalar tüketilmelidir.
 • Protein bakımından zengin gıdalar tüketilmeli süt ve süt ürünleri ihmal edilmemelidir.
 • Bol su tüketilmelidir.
 • Kişisel hijyene dikkat edilmelidir.
 • Kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır.

Metabolizmanın düzenli çalışması için 3 ana 3 ara öğün yapılmalı ve öğünler atlanmamalıdır. Sabah kahvaltısı kesinlikle atlanmamalı protein ve vitamin içeren besinler tüketilmelidir. Boy ve yaşa uygun ideal kilo belirlenmeli kilo vermek için yanlış ve sağlıksız diyet uygulamalarından kaçınılmalı bir diyetisyen desteği ile kilo verme planlanmalıdır. Vücut ısısını korumak için bol sıvı tüketilmeli günde 1,5-2 lt su içmeye özen gösterilmeli taze sıkılmış meyve suları, ayran ve bitki çayları ile sıvı alımları desteklenmelidir.

Yüksek ateş durumunda bol sıvı tüketilmeli yeterli enerji alınmalıdır. Enerji karşılanması için tahin-pekmez ölçülü miktarda tüketilmelidir. Yeterli ve dengeli beslenmenin yanına sıra el hijyenine dikkat edilmeli sık sık eller yıkanmalıdır. Besinlerin hazırlanıp pişirildiği yerdeki mutfak araç-gereçlerinin temizliğine dikkat edilmeli başkasına ait tabak, kaşık gibi gereçler kullanılmamalıdır. Hastahanelerde zatürre gibi hastalıklarda sıcak tavuk çorbası terapileri yapılmaktadır. Tavuk çorbası burun tıkanıklığına iyi gelerek sinüslerin açılmasını sağlamaktadır.

evde ek iş