info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Gün İçerisinde Alınan Şeker Miktarı

Gün İçerisinde Alınan Şeker Miktarı

Ekmek, kola, fanta, hazır gıdalar, paketlenmiş atıştırmalıklar, pastane işleri ve tatlı gibi herkesin sık tükettiği besinlerin şeker miktarları, günümüzde sağlık alanlarında en büyük sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Farkında olmadan ya da farkında olarak tüketilen fazla şeker; aşırı kilo, 2 tip diyabet, kalp hastalıkları ve daha birçok hastalığın tetikleyicisi olmaktadır. Erkekler için günde 35 gram, bayanlar için ise 20 gram şeker tüketilmesi önerilmektedir. Bir gün boyunca bir kutu kolada bulunan şekerden daha az şeker tüketmeye ihtiyacımız var. Gün boyu tüketilen meyve sebzeler ve sonradan şeker eklenmiş gıdalar bu miktarı karşılamaktadır. Bunun üzerine eklenen her şeker fazladan tüketilmiş şeker anlamına gelmektedir. Doğal şeker içeren gıdaların dışında, sonradan eklenen şekerlere ihtiyaç bulunmamaktadır.

Şeker Miktarı ve Zararları?

Uzun süre ihtiyaçtan fazla tüketilen şeker, ilk olarak organlarımızda kendini göstermektedir. Örneğin karaciğerin etrafında birikmeye başlar, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının başlıca nedenlerinden biri de çok şeker tüketimidir. Fazla şeker tüketimi diyabet için zemin hazırlamaktadır. Yapılan araştırmalar günde 150 kaloriden fazla alınan şekerin diyabet riskini önemli ölçüde arttırdığını kanıtlamıştır. Diyabete bağlı olarak ortaya çıkan kalp hastalıkları nedeniyle yaşanan ölümlerin oranı yüksektir. Şekerin kalp hastalıkları riskini yükseltmesi sadece diyabete bağlı değildir. Fazla şeker tüketimi aynı zamanda kandaki insülin seviyesini yükseltmekte ve damarları oluşturan yumuşak doku hücrelerinin büyümesine yol açmaktadır. Bu durumun uzun süre devam etmesi yüksek tansiyona bağlı kalp krizini riskini arttırmaktadır.

Depresyon, aşırı şeker tüketiminin bir diğer sebeplerinden biridir.  Bu alanda yapılmış geniş çaplı araştırmalarda, fazla şeker ve paketlenmiş gıda tüketenlerde depresyon riskinin tüketmeyenlere nazaran daha fazla olduğunu kanıtlanmıştır.

Fazla şekerin gözle görülür sonuçlarından biri de fazla kilodur. Eğer ideal kilonuzda değilseniz, şeker tüketiminizi kontrol altında tutmanız gereklidir. Sonradan şeker eklenmiş yiyecekleri ve içecekleri hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. İhtiyacınız olan şekeri meyve ve sebzelerden alabilirsiniz. Doğal şeker içeren gıdaların tüketimi de çok miktarda olmamalıdır. Gözle görülür şekilde fazla şeker tüketiyorsanız bu alışkanlığınızı bırakmalısınız. Şeker her hastalığın dostudur. Bu nedenle uzak durmalısınız.

evde ek iş