info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Hamileliği Düşünmeden Önce Kilonuzu Düşünün

Hamileliği Düşünmeden Önce Kilonuzu Düşünün!

Aşırı kilolar yüzünden yumurtlama sorunları, kıllanma ve insülin rezistansı arasında çok yakın bir ilişkinin bulunduğu ve bu sorunların çocuk sahibi olmanızı olumsuz derecede etkilediği ispatlanmış durumdadır. Bu nedenle, hamile kalmak isteyen kadında adet düzensizlikleri var ise veya yumurtlama sorunları var ise, sadece kilo vermeye çalışarak ve çeşitli egzersizler yapılarak, adet düzensizliği engellenebilir. Fazla kilolara bağlı kan metabolizması değişiklikleri geriye dönmesine neden olabilir.

Hamileliği Etkileyen Kilo Faktörleri

Aşırı kilolarınız varken hamile kalırsanız; hamileliğiniz esnası boyunca kronik hipertansiyona yakalanma ihtimaliniz yükselecektir. Preeklampsiye ( hamilelik zehirlenmesi) yakalanma ihtimaliniz yükselir. Hamilelik şekeri riski artabilir. Bebeğiniz kilolu doğabilir. Ölü doğum gerçekleştirmenize neden olabilir. Büyük ihtimalle sezaryenle doğum yapmak zorunda kalırsınız. Doğumdan sonra kanama problemleriniz, alt karın, idrar yolları, yara yeri enfeksiyonlarınızın meydana gelme olasılığı fazlalaşır.

Bebeğinizde beyin, omur, omurilik sorunları, karın duvarı, kalp anormallikleri ve daha birçok başka anormal durumların ortaya çıkma riski yükselir. Bu nedenle aşırı kilolu anne adaylarına, hamilelik öncesinde mutlaka, yağ bakımından az, liften zengin diyetler uygularken bir yandan da egzersiz yapmaları sayesinde kilo vermeleri önerilmektedir. Bu diyetleri uygulayan anne adayının doktor ya da diyet-beslenme uzmanına danışarak bilgi edinmesi önemli bir durumdur. Çünkü bilinçsiz şekilde yapılan bu diyetler hamile kalma ihtimalinizi düşürerek anne olmanızı engelleyebilir.

Hamilelik dönemi boyunca kilo artış oranının dikkate alınması gerektiği gibi, hamile kalmadan önce de anne olmak isteyen kişinin ideal kilosunda olması büyük önem taşımaktadır. Fakat yalnızca aşırı kiloları olan anne adayları değil, normalden daha az kiloda olan anne adayları da dikkatli olmalıdır. Çünkü unutmamanız gerekiyor ki fazla zayıflık hamile kalma ihtimalini büyük ölçüde olumsuz etkiliyor.

Hamilelikten önce, anne olmak isteyen kişinin ideal kilosunda olması her ne kadar önemliyse hamilelik esnasında da kontrollü bir şekilde yemek yemesi gerekmekte ve beslenmesine çok dikkat etmesi de o kadar önemlidir. Hamilelik esnasında tek taraflı beslenmekten kaçınılmalı ve temel besin grupları olan yiyeceklerden gün içinde gerekli miktarlarda almak gerekmektedir. Düşünülen ve toplumun söylediği gibi iki kişi için yemeniz gerekmez.

evde ek iş