info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Hamilelik beslenmesi nasıl olmalıdır?

ANNE ADAYLARININ HAMİLELİK SÜRECİNDE BESLENMESİ

Hamilelik sürecinin başlamasıyla birlikte annenin beslenmesi, bebeğin sağlıklı olması ve sağlıklı gelişmesi için son derece önemlidir. Anne adayının dengeli, sağlıklı ve aynı zamanda düzenli beslenmeye bu süreçte özen göstermesi gerekir. Anne adayı hamile olduğunu öğrendikten sonra demir, kalsiyum ve folik asit başta olmak üzere vitamin, mineral, protein, fosfor, iyot, çinko ve magnezyum ihtiyacını karşılayacak şekilde beslenmesini düzenlemesi gerekir. Hamilelik beslenmesi dengeli, düzenli, organik ve sağlıklı olmalıdır. Bununla birlikte çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimi için folik asit, demir ve kalsiyum desteği alınmalıdır.

Hamilelik beslenmesi nasıl olmalıdır?

Anne adayları için her şeyden önemli olan hiç şüphesiz bebeklerinin sağlıklı olarak dünyaya gelmesidir. Düzenli doktor kontrolü, Hamilelik beslenmesi ve gebelik sürecinde yapılan spor ile bebeğin gelişimini en sağlıklı şekilde tamamlaması sağlanır. Hamileliğin başlaması ile birlikte anne adayı beslenmesini bebeğine göre ayarlamalıdır. Bebeğin sinir sisteminin oluşumunda ve kan yapımı için gerekli olan folik asit içeren yiyecekler tüketilmelidir. Folik asit bir tür B vitaminidir ve yeşil yapraklı sebzelerde, turunçgillerde, tahıl ve bakliyatta bol miktarda bulunur. Ispanak, karalahana, brokoli, kuşkonmaz, mercimek, bezelye, kuru fasulye, nohut, ceviz, badem, ay çekirdeği folik asit değeri yüksek gıdalardır. Kan yapıcı demir vitamini barındıran; kırmızı et, üzüm, kuru kayısı, dut, hindi eti, bakla, domates gibi gıdalar tüketilmelidir. Hamilelik sürecinde yeterli kalsiyum alınmalıdır. Günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayacak şekilde süt ve süt ürünleri ile beslenilmelidir. Anne adayının günlük olarak özellikle tüketmesi gereken besinler; bir su bardağı süt ya da bir kase yoğurt, peynir, yumurta, taze sıkılmış meyve suyu ve yemeklerle birlikte C vitamini zengin olan sebzeleri tüketmelidir.

Hamilelik sürecinde kahvaltı muhakkak yapılmalıdır, öğün atlanılmamalıdır, çay ve kahve tüketimi azaltılmalıdır. Önemli olan çok yemek değildir, iki kişilik beslenirken bebeğin gelişimi ve vücudun ihtiyacı olan yiyecekler yenilmelidir. Sigara, alkol ve işlenmiş ambalajlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sıvı alımı ihmal edilmemelidir ve günlük 2-3 litre su içilmelidir. Hamilelik beslenmesi çocuğun gelişimine göre düzenlenmelidir. Hamilelik sürecinde kalori hesabı yapılmamalı, bununla birlikte aşırı kilo alımından kaçınılmalı ve spor yapmaya özen gösterilmelidir.

evde ek iş