info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Hamilelikte Doğru Beslenme İçin Neler Yapılabilir

Hamilelikte Doğru Beslenme İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelik dönemi, bir bayanın hayatında geçirebileceği en güzel dönemdir. Kişinin hamilelik dönemini rahat ve sağlıklı geçirebilmesi için birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise beslenme tarzıdır.  Hamile kişinin beslenme şeklini tamamı ile sağlıklı bir tarzla değiştirmesi gerekiyor. Hamilelik döneminde hem fazla kilo alınmaması hem de sağlıklı bir dönem geçirebilmek için nasıl beslenilir bakalım…

  1. Gün içerisinde 3 öğün ile sabitlenmeyin. Hamile iseniz mutlaka öğün sayılarınızda artışa gidin. Özellikle ara öğünlerde vitaminli atıştırmalıklar seçin. Bu tarz beslenme kan şekerinizin dengeli olmasını sağlar. Üstelik sadece ana öğün tarzında beslenmeniz fazla yemek yemenize sebep olabilir. Bu da hem hazımsızlık şikayeti oluşturur hem de dengesiz kilo alımını meydana getirir.
  2. Hamilelik döneminin en güzel besini sudur. Her hatırladığınızda su için. Su içmek hamilelik döneminde oluşacak kabızlığı da önler. Ayrıca bu dönemde oldukça ödem toplayabileceğiniz için su çok önemlidir. Oluşan ödemleri ancak su ile atabilirsiniz.
  3. Bu dönemde aşırı tuz tüketiminden kaçının. Tuz, ödem oluşmasının temel kaynağıdır. Hatta tuzu hayatınızdan çıkarmanız da doğru bir tercih olacaktır. Aşırı tuz tüketiminiz aynı zamanda tansiyonunuzu yükseltebilir.
  4. Gebelikte oluşan hormonlardan dolayı sindirim sisteminde yavaşlama meydana gelir. Sindirim sisteminizi düzene sokmanın yolu da lifli yiyeceklerden geçer. Esmer kepek ve yulaf tüketerek midenizi rahatlatabilirsiniz.
  5. Süt ürünleri hamilelik beslenme şeklinde büyük bir öneme sahiptir. Normal zamanda duyduğunuz kalsiyum ihtiyacı hamilelik döneminde artıyor. Yarım yağlı veya yağsız sütleri tercih etmelisiniz. Eğer süt midenizi rahatsız ediyorsa laktozsuz olanları tercih edebilirsiniz.
  6. Hamilelik döneminde hafta içerisinde mutlaka en az iki kere balık tüketin. Balık hem kilonuz konusunda sizi etkilemez. Hatta balığın içeriğindeki omega 3 sayesinde bebeğinizin beyin gelişimini olumlu yönde etkiler.
  7. Poaça, börek gibi hamur işleri ve şerbetli ağır tatlılar tüketmeyin. Bunları tüketme isteği sadece nefsinizin size bir oyunudur. Bu yiyecekler hem kilonuzu olumsuz yönde etkiler, hem de sağlığınıza zarar verir. Tatlı isteğiniz içinde sütlü ve az şekerli tatlıları tercih etmelisiniz.
evde ek iş