info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Hangi Cinsiyet Daha Kolay Kilo Alıyor?

Hangi Cinsiyet Daha Kolay Kilo Alıyor?

Kadınlar mı erkekler mi kolay kilo alıyor sorusunun cevabı kadınlardır. Kadınlar vücut yapılarındaki bazı etmenler nedeniyle erkekler oranla daha fazla kilo almaya müsaittirler.

Kadınların erkeklere orana daha fazla kilo almalarının nedenlerden biri de uzman kişiler ve doktorlara göre, pek tahmin edilmesi de kadınların düşünce yapılarının kilo almalarını tetiklediği yönündedir. Bu uzman kişiler ve doktorlara göre, akıldan sürekli ve yoğun olarak geçen düşünceler, insanların yaşamlarını şekillendirmektedir. Eğer zihinden endişe, öfke, intikam, kırgınlık ya da haksızlığa uğradığınıza dair olumsuz düşünceler geçiyor ise bu düşünceler vücuduna yansımaktadır. Konuşurken farkında olmadan 3 kereden fazla tekrarlanan sözler, düşünce kalıbınızı oluşturmaktadır ve bu sözler gerçekleşmektedir. Özellikle acı çektirildiği ve cezalandırıldığı için nefret duyulması gibi olumsuz düşünceler bu düşünce kalıplarının başında gelmektedir.

Kolay Kilo Almanın Nedenleri?

Kendini kurban olarak görmek ya da kendisini hayatta engellemiş hislerine kapılmak, tiroid dokularının daha az çalışmasını sağlayarak, vücudun yavaşlamasına ve kilo alımına neden olmaktadır. Bu konuda uzman kişiler ve doktorların savunduğun diğer ilginç düşünce ise kadınlarda oluşan selülitin nedeni biriktirilmiş öfke ve kendini cezalandırmadır. Şişmanlığın aşırı hassasiyet ile başladığını ve kişinin korunmaya ihtiyacı olduğunu savunmaktadırlar. Kadınlarda oluşan kalça yağlanmalarının nedeninin ise anne ya da babaya duyulan inatçı öfke olduğu kanaatindedirler.

Kadınların erkeklere oranla daha fazla kilo almalarının nedenlerinden biri ise, kadınların sahip oldukları östrojen hormonudur. Östrojen hormonunun yüksekliği kadınlarda kalça, uyruk ve karın bölgesinde yağlanma artışına neden olmaktadır. Yağlanma artışının önüne geçmek için yapılması gerekenler ise kadınların beslenmelerine daha fazla dikkat ederek sık ve daha fazla öğünlerde yemek yemeleridir. Ayrıca metabolizmalarını canlandırmak için sauna da bir çözüm yolu olmaktadır.

Kadınların erkeklere oranla daha fazla kilo almalarının nedenlerinden bir diğeri ise, her doğum sonrasında alınan, verilen kiloların metabolizmayı yavaşlatmasıdır. Bunun önüne geçmek için hamile iken kilo alımlarına dikkat etmeleri gerekmektedir ve en fazla 15 kilo almalıdırlar. Hamilelik dönemi boyunca düzenli beslenmek ve 4. aydan itibaren her gün yapılan düzenli yürüyüşler fazla kilo alımına engel olacaktır.

Kadınların erkeklere oranla daha fazla kilo almasını sağlayan ve her kadın geçerli olmayan son neden ise, kadınların sevgi ihtiyacını duymaları ya da verilen sevgileri alamamaları sonucunda her gün ya da aşırı şekilde çikolata ve şeker tüketimi yapmaktadırlar. Bunun nedeni kadınların sorunu çözmek yerine tatlı yiyerek unutmaya çalışmalarıdır. Bu durumda yapılması gerekenler ise, öncelikli olarak yeme alışkanlığı yerine alternatif çözümler bulmaktır. Ayrıca egzersiz ve düzenli beslenmenin yanında ruhsal ya da duygusal açıdan destek almak da kalıcı kilo vermeyi sağlayacaktır.

evde ek iş