info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Hastalığa göre beslenme

BESLENMENİN HASTALIK SÜRECİNDEKİ ÖNEMİ

Beslenme alışkanlığı düzgün olan bir kişi ister kilo vermek için olsun ister verdiği kiloyu korumak ya da hastalık sürecinde güç depolamak için, kurallara uyduğu sürece zinde kalır. Diyetisyenler ve beslenme uzmanları son zamanlarda hastalığa göre beslenme ile ilgili konular üzerinde oldukça yararlı araştırmalar yapmışlardır. Bu araştırmalar sonucunda hangi tür hastalıkta ne tür bir beslenme programı uygulanacağı ortaya çıkmaktadır. Özellikle ağır cerrahi ameliyat geçirmiş hastaların tedavi sürecinde protein ağırlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Vücudun eski sağlığına kavuşabilmesi için karbonhidratlardan çok proteine ihtiyacı vardır. Elbette kalsiyum alımı da kişinin durumuna göre önem taşımaktadır.

Operasyona girecek bir hasta özellikle de morbit obezite hastası ise, hem ameliyat öncesi hem de sonrası iyi bir diyetisyen tarafından kontrol edilmelidir. Verilecek olan diyet listesine uyacak olması sağlığının gidişatı açısından çok önemlidir. Hastalığa göre beslenme durumu kanser hastaları için de ayrı bir önem taşımaktadır. Özellikle kanser tedavi sürecinde karşı karşıya kalınan iştahsızlık, bulantı, tat alamama ve ağrı gibi durumlarda verilebilecek beslenme programı, hastanın daha çabuk toparlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca birçok hastalık gerek başlangıç gerekse tedavi aşamasında doğru bir beslenme programı ile kontrol altına alınmakta ve hastanın rahatı sağlanmaktadır. Bu beslenme programı tamamıyla kişiye ve değerlerine göre belirlenmekte ve uygulanmaktadır. Kronik bir hastalık olan diyabet ise, tamamen beslenme programı ile ilgili bir süreçtir.

Kalp ve damar hastalıklarına sahip olan kişilerin de beslenmelerine özen göstermeleri ve kendilerine verilen beslenme programına uymaları gerekmektedir. Hastalığa göre beslenme bu tür rahatsızlıkları olan kişiler üzerinde son derece önemlidir. Kalp ve damar hastalıkları olan kişilerin her şeyden önce yağ ve kalori almalarına engel olunmalıdır. Bu duruma uygun bir diyet listesi çıkarılır ve hasta bu listeye uyarak hayat kalitesini olması gereken seviyelerde tutar. Aynı şekilde beyin ve böbrek damarları ile ilgili hastaların da kolesterol seviyelerini dengede tutacak bir beslenme programı içine girmeleri gerekmektedir. Beslenmenin hem sağlıklı kişiler hem de tıbbi tedavi gören hastalar üzerindeki olumlu etkileri yadsınamaz.

 

evde ek iş