info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Hastalıklara Kalkan Olan Besinler

Hastalıklara Kalkan Olan Besinler

Çevremiz ile etkileşim halindeyken;  bulaşıcı hastalıklardan, bakterilerden, virüslerden korunmak için bağışıklık sistemimizin işlevi çok önemlidir. Sadece çevremizden etkilendiğimiz hastalıklar değil aynı zamanda kanser gibi ilerleyen hastalıkların gelişiminin engellenmesi, kanser hücrelerinin yok edilmesi de bağışıklık sistemimizin görevlerindendir. Yetersiz beslenme sebebiyle zayıf düşen bağışıklık sistemi, vücudu enfeksiyonlara açık hale getirir ve yaralar geç iyileşir. Araştırmalara göre bağışıklık sistemi yaşla beraber zayıflar. Genç yaşlardan itibaren bağışıklığı güçlendiren yiyecekler tüketmek gerekmektedir. Böylece hastalıklara yakalanma riski önemli ölçüde azalır. Tüketilen gıdaların yardımıyla hastalıklara sık rastlanılan kış aylarında da etkin koruma sağlanabilir.

Hastalıklara İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Sağlıklı ve dengeli beslenme, bağışıklık sistemini etkileyen önemli unsurlardan biridir. Vücudun yeterli olarak protein, vitamin, mineral alması ve bu besinlerden zengin bir dengeli beslenme programı ile bağışıklık kalkanını her an çalışır vaziyette tutabilirsiniz.

Bağışıklığı güçlendirmek adına akıla belirli besin gruplarının ya da belirli vitaminlerin gelmesi doğru değildir. Çünkü bağışıklık sisteminin güçlü olması pek çok vitamin ve mineralden ziyade protein miktarı, esansiyel yağ asitleri, karbonhidrat yani beslenmenin geneline bağlı olmaktadır. Vitamin ve mineral tarafından zengin bir beslenme programı uygulamak güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olunduğu anlamına gelememektedir. Eğer yeterli miktarda protein tüketilmezse vücut enfeksiyonlara karşı güçsüz durumda kalır. Bu sebeple bağışıklığı güçlendirmek adına bazı yiyeceklere yönelmek yerine dengeli bir beslenme programı uygulamak daha doğrudur.

Bağışıklığı güçlendirmek adına tüketilebilecek besinler; sarımsak, soğan, domates, havuç, brokoli, lahana çeşitleri, pazı, kabak, portakal, greyfurt, limon, mantar, yoğurt, belli başlı baharatlar, yeşil yapraklı sebzeler, hindi ve kırımız et, balık, fasulye, peynir ve süt ürünleri, çiğdem, kuruyemişler, yumurta, yeşil çay, istiridyedir. Bunun yanında A, D, C, B2 ve B6 vitaminleri, selenyum, çinko alındığı takdirde bağışıklık sistemi güçlenmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına önerilen yiyecekler ile sağlıklı beslenme için yapılması gerekenler nerdeyse aynıdır. Bağışıklık sisteminizde herhangi bir rahatsızlığın yoksa beslenmenizi düzene sokarak da hastalıklara karşı kalkan açabilirsiniz. Bunun için bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

evde ek iş