info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Hatalı 10 Diyet Efsanesi

Hatalı 10 diyet efsanesi ile doğru bildiğiniz yanlışları hayatınızdan çıkarın. Kilo vermenin en güzel yolu kuşkusuz diyetisyen kontrolünde olandır. fakat tüm uyarılara rağmen hala sağdan soldan aldıkları listeler, arkadaşlarının kullandıkları programla zayıflamaya çalışan insanlarla dolu etrafımız. Defalarca belirttiğimiz gibi diyet listeleri kişiye özeldir. Tamamen kişinin metobolik değerlerine bakılarak hazırlanır.

Hatalı 10 Diyet Efsanesi

Toplumda bilinen on diyet efsanesi hem sağlığınızı tehlike altına atıyor hemde kilo almamıza neden oluyor. Başarısız diyetlerin bir çoğunun altında yatan nedende budur aslında. Devamlı diyettesiniz ve kilo veremiyorsunuz aile bireyleri ile aynı şeyleri yediğiniz halde onlar zayıf kalırken siz aksine daha fazla kilo alıyorsanız muhakkak bir diyetisyenden yardım almalısınız. Diyetisyen sizin tüm değerlerinize bakarak metabolizmanızın durumu hakkında bilgi verecek ve size en sağlıklı diyet listesini hazırlayacaktır. İdeal kilo kaybı için kişinin bazal metobolik değerlerine göre listeler hazırlanır. Bu listeler ile kilo vermek hem sağlıklı hemde çok daha kolay olacaktır. Devamlı diyet halinde olan kişiler kilo vermeyip üstüne birde alıyorlar ise metabolizmalarının yavaş çalışmasından kaynaklıdır. Metabolizmayı canlandırmak için on diyet efsanesini tamamen hayatımızdan çıkarmamız gerekmektedir. Bu efsaneler şunlardır;

Ekmek Yemek Kilo Aldırır

Ekmek önemli bir besin ve karbonhidrat kaynağıdır. Burada yanlış olan ekmeğin beyazını tüketmektir. Tam buğday, kepekli ve çavdar ekmeği tüketilmelidir.Karbonhidratların ana görevi vücuda enerji sağlamaktır ekmek tüketilmediği takdirde vücut yağ yakmak için gereken enerjiyi kaslardan alacağı için yağ kaybı değil kas kaybı gerçekleşmektedir. Glisemik indeksi düşük ekmek tüketmek kilo aldırmaz.

Limonlu Su İçmek Zayıflatır

Limonlu suda dahil hiç bir uygulama tek başına kilo verdirmez. Ancak sağlıklı bir diyet ile birlikte yapılacak limonlu su, bitkisel çay gibi yöntemler diyete yardımcıdır. Limonlu su vücuttaki yağ asitlerini serbest kalmasını sağlıyor ve diyet ile bu yağların yakımı kolaylaşıyor.

Bir Öğün Atlasam Çabuk Zayıflarım

Öğün atlamak yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Bir öğünü atlamak diğer öğünde daha fazlasını yemek demektir. Hiç bir öğünler atlanmamalı 6 öğün ile sağlıklı kilo verilmelidir. Aç kalarak kilo vermek tamamen uydurma olan bir inanıştır.

Sınırsız Meyve Yemek

Sınırsız şekilde çiğ sebze yenilebilir fakat meyve en fazla 4 porsiyon yenilmelidir. Meyvelerin içerisinde bulunan şeker oranları yüksek olduğu için meyve yemeği de sınırlandırmak gerekmektedir.

Yağ Tamamen Kesilmeli

Yağı tamamen kesmek yanlış bir uygulamadır. Tamamen yağı kesmek vücudun yağı depolamasına neden olmaktadır. Sağlıklı yağlar ile az miktarlarda yemeklerine ilave etmeniz en doğru olandır.

Yemekten Önce Su İçmek

Yemeklerden hemen önce su içmek yanlıştır. Yemek aralarında veya yemek sonrası su içmek doğru olanıdır. Yemekten hemen önce içmek yerine yarım saat öncesinden içmek iştahımızı kapatmamıza neden olmaktadır.

Haftada Bir Kez Yürüyüş

Haftada bir kere 30 dk lık yürüyüş yapmak hiç yapmamakla aynıdır. Günde bir kere 30 dakika tempolu bir yürüyüş en doğru olanıdır. Hareketlilik kilo verme sürecinde oldukça önemlidir.

Tek Tip Beslenme

Bilinen en yanlış yöntemlerden biridir. Tek tip örneğin sadece protein tüketerek zayıflamaya çalışmak oldukça sağlıksızdır. Tüm besin ögelerinden yeterince alarak kilo verme sağlanmalıdır.

Alkol Kilo Yapmaz

Bilinmelidir ki alkol özellikle karın bölgesi yağlanmasının en büyük sebebidir. Alkolün boş kalori içermesi kilo yapmaz diye bir durumu söz konusu değildir.

Şeker Eklemeden Sınırsız Çay Kahve İçilir

Sınırsız çay ve kahve içmek bize kalori aldırmaz fakat bunları içerek su ihtiyacımızı karşılamış oluruz. Buda su içe isteğimizi azaltır. Yüksek oranda kafein almakta sağlığımız açısından oldukça zararlıdır.

evde ek iş