info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Hayvansal Gıdaya Gerek Kalmadan Protein Alınabilecek Besinler

Vejetaryenler İçin Hayvansal Gıdaya Gerek Kalmadan Protein Alınabilecek Besinler

Proteinin kelimesinin anlamına bakıldığında, Yunancada ilk-birinci anlamına gelmektedir. Protein vücutta gerçekleşmekte olan tüm biyokimyasallar reaksiyonlarında kullanılan enzimleri kapsamaktadır. Aynı zamanda hücre duvarının büyümesi ve onarılmasını sağlayan aminoasitlere dönüştürülmesini sağlamaktadır. Proteinlerin insan vücudundaki önemleri saymakla bitmez. Kanda bulunan hemoglobin proteini oksijen taşımacılığında görev görürken, antikor adı verilen proteinler ise vücudun savunma sisteminin temelini oluşturmaktadırlar.

Protein Alınabilecek Besinler Nelerdir?

İnsülin hücreler glikoz alımını sağlar. Keratin saç ve tırnak yapısını meydana getirirken, enzimler ise hücre içi kimyasal reaksiyonları gerçekleştirmek ile görevlidir.  Ayrıca proteinler mideyi geç terk ettiklerinden ve sindirimleri kolay bitmediğinden dolayı, tok tutma özelliğine de sahiptirler. Protein denilince ise akla ilk gelen hayvansal gıdalar olmaktadır. Bu gıdaların başında ise kırmızı et gelmektedir.  Aynı zamanda et, süt ve yumurta gibi hayvansal gıdalar, protein bakımından oldukça zengin olmalarının yanında sindirilebilirler ve vücutta daha etkin kullanılabilmektedirler. Lakin aşırı tüketildiği takdirde, doymuş yağ ve kolesterol bakımından yüksek değerler gösterebilirler. Hayvansal gıdalar tüketmeyen vejetaryenlere uygun 10 protein içeren gıda ise bunlardır;

Soya,  son derece besleyicidir.  Aynı zamanda doymuş yağ içeren hayvansal protein içermesinden dolayı baş sıralarda olan soya fasulyesi, proteinde bulunan başlıca aminoasitleri içermektedir. Aminoasitleri içeren nadir bir bitkidir. 100 gram soyada yaklaşık 35 gram protein bulunmaktadır.

Fıstık ezmesi; fıstık ezmesinin 100 gramında yaklaşık 25 gram protein bulunmaktadır. Ancak fıstık ezmesi tüketimine dikkat edilmelidir çünkü kalorisi oldukça yüksektir.

Mercimek; kuru baklagiller gurubunda yer alan mercimeğin haşlanmış olarak 100 gramında 9 gram protein bulunmakta iken çiğ mercimeğin 100 gramında 25 gram protein bulunmaktadır.

Tohumlar; ilk oluşumu sırasında dokuda ilk biriken maddeler proteinlerdir. Bu sebeple kabak ve ay çekirdeği gibi tohumlar protein almak için tüketilebilir.

Fasulye;  birçok çeşidi bulunmaktadır ve neredeyse her çeşidinde fazla oranda protein bulunmaktadır.

Nohut; 100 gram çiğ nohutta neredeyse 20,5 gram protein bulunmaktadır. Çiğ nohutta ise, 8,5 gram protein bulunmaktadır.

Kuru yemişler; sağlıklı ve protein içerdiklerinden dolayı beslenmede önemli rol oynarlar.

Bezelye; 100 gram bezelyede yaklaşık 6,3 gram protein bulunmaktadır. Bu da bir su bardağı sütte bulunan protein ile denktir.

Quinuo; çoğu tahıl az oranda protein içermektedir. Lakin bu besin 100 gramında 4,4 protein içermektedir.

Soya sütü; insan vücudu için gerekli miktardaki aminoasitleri barındırmaktadır. 100 gram soya sütünde yaklaşık 2,86 gram protein bulunmaktadır.

evde ek iş