info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Hayvansal protein nedir

HAYVANSAL PROTEİN İLE SAĞLIKLI BESLENME

Proteinler vücudumuzda yapıcı ve onarıcı olarak görev yapar. Yaşamın devamı için gerekli olan ana maddelerden bir tanesidir. Protein vücuda alındığında enerji verir, kas oluşumuna yardımcı olur ve vücuttaki yağları yakar. Vücudun gelişimi için son derece olan proteinler; bitkisel ve hayvansal protein olmak üzere iki kısımdır. Hayvansal ve bitkisel besinler ile beslenildiğinde her iki protein grubu da vücuda alınır. Değişkenlik gösterse de tüm hayvan ve bitki hücrelerinde bir miktar protein bulunur.

Yapılan araştırmalara göre kadınların günde 45 gram, erkeklerin ise, 55 gram proteine ihtiyacı vardır. Çocukların büyümesi için son derece gerekli olan protein günlük olarak tüketilmelidir. Alınan proteinin kaynağı ve kalitesi de son derece önemlidir. Hayvansal proteinlerin bitkisel proteinlere göre vücut tarafından emilim oranı daha fazladır. Ayrıca hayvansal proteinlerde hücrelerin ihtiyaç duyduğu tüm aminoasitler bulunur. Boy uzamasına, kan hücrelerinin çoğalmasına, kas ve sinir sisteminin gelişimine neden olan aminoasitler daha çok hayvansal gıdalarda bulunur. Bu yüzden günlük olarak hayvansal yağ ve hayvansal protein tüketmek gerekir. Et, süt, yoğurt, peynir, yumurta, balık, deniz ürünleri, tavuk ve hindi etinde bol miktarda hayvansal protein bulunur. Vücudun ihtiyacı olan protein karşılanmazsa, vücut işlevini yapamaz hale gelir. Protein ile kilo kontrolünü sağlamak mümkündür. Bu yüzden diyet listelerinde karbonhidrat yerine protein ağırlıklı beslenmeye yer verilir. Protein bakımından zengin gıdalar vücuda alındığında uzun süre tokluk hissi verir. İştahı azaltır ve vücudun ihtiyacı olan enerjiyi verir. Diyet ile güçsüz kalan beden, protein ağırlıklı beslenirken aynı zamanda kendini onarır ve güçsüz kalmaz.

Sağlıklı bir yaşam için vücudun günlük protein ihtiyacını alması gerekir. Ancak abartılı bir şekilde protein tüketildiğinde, hücreler proteinde bulunan aminoasitleri yağa ve glikojene dönüştürerek depolar. Çünkü hücrelerin belirli bir protein depolama sınırı vardır. Hayvansal gıdalar ile protein vücuda alınırken aynı zaman da hayvansal yağlar da vücudumuza girer. Bu yüzden fazla hayvansal protein kolesterolün yükselmesine sebep olur. Proteini ağırlıklı beslenme ile sağlıklı bir yaşam ancak kontrollü protein tüketimi ile mümkün olur.

evde ek iş