info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Hazır Çorba Kilo Yapar Mı?

Hazır Çorba Kilo Yapar Mı?

Hazır çorba, çabuk doyurucu bir şeyler hazırlamak isteyenlerin başvurduğu yöntemdir. Birçok evde eskiden olduğu gibi uzun uzun yemekler ile uğraşılmamaktadır. Kısa zamanda yemek hazırlamak durumda kalan çalışan hanımların ve öğrencilerin hazır besinler arasında tek pişirimlik paketlenmiş hazır çorbalar yer almaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile de Anadolu yemekleri de aynı zamanda hazır halde bulunmaktadır. Aslında her biri de lezzetli ve aslına yakın üretilmektedir. Hazır çorbalar kurutularak ve doğrama gibi işlemler geçtiği için aslına nazaran mineral ve vitamin değerleri düşüktür. Aynı zamanda hazır çorbada tuz kullanılması nedeni ile sağlık sorunları dolayısıyla tansiyon hastalarının tüketmemesi gerekmektedir.

Hazır çorbaların besin değerleri ve kalori değerleri çorbanın çeşidine göre farklılık göstermektedir. Ortalama bir kase çorba iki kepçe gelmektedir. Bu durumda yaklaşık olarak 65 kalori alınmış oluyor. Bir kase çorbanın içinde yaklaşık olarak; 6,5 gr karbonhidrad, 1,70 gr protein, 3,25 gr yağ ve 0,8 gr lif değeri bulunmaktadır. Hazır çorba ekmeksiz tüketildiğinde ve aşırıya kaçılmadığında kilo aldırması söz konusu değildir. Diğer hazır gıdalar ile kıyaslandığı zaman hazır çorba yanlarında fazlasıyla masum durmaktadır. Diyet yaparken, direnç azalacağından hazır gıdalar yerine taze gıdalar tüketmeniz daha iyidir.  Hazır çorbanın lif kaynağı düşük olduğundan pek doyurucu değildir. Diyet yaparken lif kaynağı düşük gıdalar tüketildiğinde doymayacağınız için diyet yapmakta zorlanabilirsiniz. Şayet başka seçeneğiniz bulunmuyorsa ekmeksiz ve bir kasenin üzerine çıkmamak kaydıyla tüketmelisiniz.

Kış aylarında içimizi ısıtan çorbaların pek fazla kalorisi yoktur. Vitamin ve mineral bakımından yüksek olan çorbaların kalori değerleri çok yüksek olmaz. Kremalı çorbaların pek fazla tüketilmemesi önerilir. Bunun yerine kremasız olan çorbaların tüketilmesi doğru bir tercih olacaktır. Kendiniz, evde hazırlamış olduğunuz çorba ile kilo vermenize de yardımcı olacağından hazır çorba tüketilmesi pek tavsiye edilmez. Hazır çorba ne kadar kilo aldırmasa da sağlığa az da olsa zararı vardır. Çünkü içindeki besinlerin minerali ve vitamini kalmamış durumdadır, bu yüzden kendi hazırlamış olduğunuz çorbaları tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır. Lakin evde vakit geçirmeyen biri iseniz hazır çorbalara başvurmanız zaten olası durumdur.

evde ek iş