info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Hazır Gıdalar Göründükleri Kadar Masum Değiller ?

Hazır gıdalar göründükleri kadar masum değiller! Dünya Sağlık Örgütün ( WHO) devamlı üzerinde durduğu obezite, kalp damar hastalıklarının son yüzyılda artması ile birlikte kampanyalar projeler düzenlediği bir konu haline gelmiştir. Hazır gıdaların sağlıksız olduğu konusunda tüm hekimler , diyetisyenler hem fikir.

Hazır Gıda Nedir

Market raflarında ağzı kapalı olarak  içerisine katkı maddeleri ve kimyasallarla içeren gıdaların tümü olarak adlandırılıyorlar. Evde yapılmayan doğal olmayan hemen her şey hazır gıda olarak isimlendiriliyor. Dondurulmuş olarak saklanan fast food sınıfında her şey de hazır gıdadır. Raf ömürleri uzasın diye içerisine eklenen katkı maddelerinin sağlığımıza olan zararları bu noktada başlıyor.

Hazır Gıdaların Zararları

Hazır gıdalar yüksek oranda kanser riski taşıdıkları için eleştirilmektedir. İçerisindeki kanserojen maddeler en fazlada çocukların sağlığını tehdit etmektedir. Uzun süreli tüketimi halinde kanser riskinin arttığı da görülmektedir.

Hazır gıdalar kanser riskine yakalanma oranını yetişkinlerde % 30 iken çocuklarda % 60 lara varabilmektedir.Hazır gıdalar kanserin yanı sıra kolesterol , şeker, tansiyon ,kalp damar hastalıklarının da tetikçisidir.

Çocukluk döneminde fazla tüketilen hazır gıdalar erken ergenliğe neden olmaktadır. Türkiye de GDO dediğimiz Genetiğiyle Değiştirilmiş Organizmalı ürünlerin üretimi ile birlikte hazır gıdaların üretimi daha fazla risk taşımaya başladı. GDO ulu ürünlerin uzun süreli kullanımı ile olan etkileri nin araştırılmaması bu konudaki şüpheyi de artırmaktadır.

Su gibi akan yaşamımızda tüm yıl saklanabilen ketçap, turşu, salça , tarhana gibi ürünlerin hazır olanlarından ziyada evde yapılanlarını tercih etmeliyiz. Zor gibi görünse de aslında pratik yollardan yapabilenleri tercih edilebilir. Özellikle evde küçük çocuk varsa kesinlikle evde yapılması gerekmektedir.

Yoğurt evde yapılabilen en kolay gıdalardan biridir. Taze sütle yapılan ev yoğurdunun içerisine eklenen mevsim meyveleriyle hazırlanan meyveli yoğurtlar çocuklar için hem çok sağlıklı hemde faydalı bir besin olacaktır.

Konserve türünde kapalı ürünlerden ziyade mevsim sebzelerinden yapılan yemekleri tüketmek riskleri en aza indirmektedir. Konserve yiyecek almak zorunda iseniz teneke olanlarından ziyade cam kavanozlarda olanları tercih etmek sağlık açısından daha uygundur.

Maydanoz , nane , dereotu gibi yeşillikleri evde yetiştirmek hem her daim elinizin altında taze olarak bulunmasını hemde onların gelişimi çocuklarınız için harika bir gözlem ve deneyim olabilir.

Hazır olarak satılan et balık tavuk bulyonları kullanmak yerine bunları evde hazırlayıp dipfriz lerde korumak katkı maddeli ürünlerden korunmak için önemlidir.

Bazı gıdalar kızartılarak elde ediliyor ki en tehlikeli olan sınıfta bu gruba giriyor. Çok yüksek ısıda ve ne olduğu belli olmayan yağlarda işlemden geçen gıdalar tehdit unsurunu iki katına çıkarmaktadır.

Doğal olmayan her ürünün sağlığımıza ciddi zararları araştırılmalarla ortaya konulmuştur. Organik beslenmeye geçmek için bir çok nedenimiz var . Sağlıklı doğal ve dengeli beslenme hayata hep önde devam etmemizin nedenleridir.

Etiketler:
evde ek iş