info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Haziranın Favorisi Enginar !!

Kış aylarında özlediğimiz enginar ile yazın gelmesiyle buluştuk. Peki, papatyagiller familyasında olan enginar bizim için neden kıymetlidir, faydaları nelerdir?

Enginarın bir porsiyonu yaklaşık 150 gramdır ve içerisinde 16 gram kadar lif bulundurur. Bu lif miktarı erkeklerin günlük ihtiyaçlarının %50’sini, kadınların günlük ihtiyaçlarının %64’ünü karşılar. Lif içeriğinin yüksek olmasının vücuda pozitif etkisi ise bağırsak aktivitesini arttırarak dışkılamayı kolaylaştırması, kan kolesterolünü ve kan şekerini düşürücü etkiye sahip olmasıdır. Yapılan araştırmalar, enginarın bağırsaklarda prebiyotik etkisi olduğunu ve probiyotikler -prebiyotiklerle beslenirler- denilen yararlı bakterilerin beslenerek floranın güçlenmesini desteklediğini göstermektedir. Güçlenen bağırsak florasının psikolojiye pozitif etkisi olduğu ve depresyon görülme sıklığının azalmasını desteklediği kanıtlanmıştır.

Enginarın diğer bir özelliği flavonoid etkisidir. Bu durum, serbest oksijen radikallerinin vücuda zarar vermesini engeller. Bu radikallerin vücuda zarar vermesinin durması, vücudunun yaşlanmasının gecikmesi demektir, yani enginarın anti-aging etkisi vardır. C vitamininden de zengin olan enginar, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korunmaya yardım eder. Ancak, pişirme yöntemlerine dikkat edilmelidir. Çünkü; evde yapılan bilinçsiz pişirmeler, fazla ısıl işleme maruz bırakma gibi durumlar enginarın içinde bulunan birçok besin öğesinin işlevsiz kalmasına sebebiyet verir.

Etiketler:
evde ek iş