info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Her Karbonhidratı Tüketmeyin!

Her Karbonhidratı Tüketmeyin!

Karbonhidrat tüketmek, diyetlerin vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle günümüzde yaygın olan diyetleri karbonhidrat ağırlıklıdır. Ancak her karbonhidratı tüketmek uygun mudur? Tabi ki değildir. Doğru bir şekilde zayıflayabilmek için tükettiğiniz karbonhidratın türü, miktarı ve bunları ne zaman yediğiniz çok önemlidir. bu nedenle karbonhidratları doğru bir şekilde tüketmeniz ve hangi türün ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmanız büyük önem taşımaktadır. Diyetlerinizde bulundurmamanız gereken karbonhidratlardan, şu şekilde bahsetmek mümkündür;

İşlenmiş tahıllar;

İşlenmiş tahıllar, diyetlerinizin bir numaralı düşmanıdır. Bu tahıllar çok fazla kalori içermektedirler. İçerilerinde çok az lif bulundurmaktadırlar ve besin değerleri oldukça düşüktür. Normal şekerden bir farkı olmayan bu tahıllar, kan şekerini yükselmektedir. Bu tahılları çok tüketmeniz, normalden çok daha fazla yeme isteği uyandırmaktadır. Bu tahıllar metabolizmanız üzerinde de olumsuz etki yaratmakta, metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına neden olmaktadır. İşlenmiş tahıllar sürekli tüketildiğinde, diyanet hastalığına neden olmaktadır. bu kadar çok olumsuz özelliği bulunan bu tahıllar ise, beyaz ekmek, beyaz un, beyaz pirinç, bisküviler, krakerler ve buna benzer tüm paketli ürünlerdir. Bütün bu olumsuzlukları engellemek için işlenmiş tahılları mutlaka diyet listenizden çıkartın.

Bu tahılları tüketmek yerine diyet listelerinize koyu renkli meyveleri ve yeşil sebzeleri ekleyebilirsiniz. Bu gıdaların sindirimleri, işlemiş tahıllara göre çok daha kolaydır.

Kepekli ve tam buğday ürünleri;

Tahıl ürünleri kalori açsından zengin olduğu için diyet listelerinin yine baş düşmanlarından biridir. ayrıca bu ürünler fazla tüketildiği zaman, insülin etkisi yaratmaktadır. Tam buğday ürünleri ise, sanıldığı kadar sağlıklı besinler değildirler. Tam buğday ürünleri işlenmiş tahıllara oranla daha fazla besin içerseler de, meyve ve sebzelerin oldukça gerisinde kalırlar.  Eskiden üretilen tahıllarda bulunan insanları etkilemezken, modern üretim yapılan tahılların içerisinde bulunan glutenler, insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu tahıl ürünlerini fazla tüketen insanlar, büyük sağlık sıkıntıları yaşamaktadır.

Günümüzde pek çok insan, obezite ya da şişmanlık ile karşı karşıyadır. Bunun nedeni ise sıklıkla tüketilen ekmek, patates, pirinç, un gibi ürünlerdir. Bunları fazla tüketilmesi ise, ülkemizdeki şeker hastası sayısını, her geçen gün arttırmaktadır. sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için yukarıda saydığımız ürünleri hayatınızdan çıkartarak bunların yerine yulaf tüketebilirsiniz.

Etiketler:
evde ek iş