info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Her Şey Mevsiminde Sağlıklı

Her Şey Mevsiminde Sağlıklı

Sağlıklı beslenmenin amacı, bütün yıl boyunca bu düzeni sürdürmek ve mevsiminde göre tabiatın bize sunduğu besinlerden yararlanabilmektir. Bu şekilde beslenildiğinde bir sene boyunca daha sağlıklı bünyeye sahip olup, hastalıklardan koruma sağlanabilir. Uzmanlar bu konu üzerinde çalışmalarını sürdürmeye devam ederken, mevsiminde beslenmenin önemi üzerinde de durulması gerektiğini ısrarla belirtmektedirler. Özellikle mevsim geçişlerinde bünyenin zayıflamaması ve hastalıklara yenik düşmemesi için mevsimine özgü besin maddelerinin tüketilmesi ve bol sıvı alınması gereklidir. Bunu uygulamak hem yorgunluğu giderir hem de vücutta biriken ödemi atmaya yardımcı olmaktadır. Su içmeyi sevmeyen kişiler ise, bitki çayları tüketebilirler. Tüketilen besinlerin de doğru miktarlarda alınması da çok önemlidir.

Diyetisyenler aynı zamanda tek tip beslenmeden uzak durulması gerektiğini söylemekte ve doğanın sunduğu her yiyecekten miktarınca tüketilmesi gerektiğini öğütlemektedirler. Güne kahvaltı öğünü ile başlamanın önemi tüm dünyaca yayınlanmış bir gerçektir. Mevsiminde beslenmenin önemi kahvaltıda seçecek olduğunuz besinler ile başlamaktadır. Kahvaltılarınızda mevsimine göre taze sebze ve meyve bulundurmanız oldukça faydalı ve önemlidir. Gün içerisindeki yoğunluğunuzda, bu öğün size ayakta kalmanıza ve konsantrasyonunuzu sağlamanıza yardımcı olacaktır. Öğünleriniz sırasında tüketecek olduğunuz bir dilim tam tahıllı ya da tam buğday ekmeği de sizin kilo almanıza engel olacaktır. Mevsimine bağlı nedenlerden dolayı değişen besinleri 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde tüketmeniz, hem kilo kontrolüne hem de sağlıklı bir şekilde sosyal hayat sürmenize destek olacaktır.

Beslenmenin mevsim özelliklerine göre devam edilmesi ve tüketilecek olan gıdaların buna nazaran seçilmesi sizleri önemli tehlikelerden daha çok koruyacaktır. Bilindiğine göre, birçok üzerinde bozulmaması için kimyasal ilaçlar ile korunmaktadır. Mevsiminde beslenmenin önemi bu durumdan da oldukça büyük öneme sahiptir. Yaz mevsiminde o mevsime uygun besinler, kış mevsiminde ise kış mevsimine uygun besinlerin tüketilmesi gereklidir. Yetişkin, genç ve bebek fark etmeden her yaş grubunun mevsimine göre beslenmesi gereklidir. Bu hem fiziksel hem de ruhsal gelişme bakımından çok önem taşımaktadır. Çoğu yiyeceğin birey psikolojisi üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

evde ek iş