info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Hızlı Kilo Verdiren Kış Sebzeleri Nelerdir?

Hızlı Kilo Verdiren Kış Sebzeleri Nelerdir?

Kırmızıturp: Diyabet hastaları için kırmızıturp kan şekerini dengelemektedir. Aynı zamanda Kırmızı renginden dolayı antioksidan etkisi bulunduğu için ödem atıcıdır.

Ispanak: Birçok vitamini içinde bulunduran ıspanak magnezyum, fosfor ve iyot içeren protein zengini besindir.

Brokoli: İyi bir kalsiyum ve C vitamini kaynağı olan brokoli, östrojen hormonunu düzenlediği için özellikle menopoz dönemindeki bayanlarımız tarafından tüketilmesi gereken besindir. Ayrıca içeriğindeki lif sayesinde sindirim sistemi düzenleyicidir.

Pazı: İçeriğinde bulunan folik asit vitamini dolayısıyla daha çok hamile bayanlarımız tarafından tüketilmelidir. Pazı aynı zamanda vitamin kaynağıdır.

Pırasa: Soğangillerin büyüğü olan pırasa, içindeki gallik asit ile yaşlanma etkilerine karşı dayanıklıdır. Aynı zamanda kabızlığa da iyi gelir. Kabızlığı geçirdiğinden dolayı metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca kalın bağırsak kanserine karşı da etkilidir.

Karalahana: İçerisinde barındırdığı K vitamini sayesinde konsantrasyon güçlendirici etkisiyle alzehimer hastalığına karşı koruma sağlar.

Karnabahar: İyi bir c vitamini ve folik asit kaynağı olarak bilinen karnabahar meme kanseri ile savaşmaktadır.  Karnabahar da yüksek miktarda lif içeren besindir. Karnabaharı da sık sık tüketmenizde fayda vardır.

Lahana: Kan şekerini dengeleyen lahana, diyabet hastaları ve aynı zamanda diyet yapanlar için uygundur. Lahana uzun süre tokluk sağlayarak fazla yemek yemenizi önler.

Brüksel lahanası: Kötü huylu kolesterolü düşürmeye yardımcıdır ve aynı zamanda kansere bire bir besindir.

Sarımsak: İçerdiği allium sativum maddesi ile kış aylarında adeta hastalıklara karşı kalkan olmaktadır. Her yemekte kullanması gereklidir.  Sarımsağın metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. Bol bol tüketilmesi gerekir. Tansiyonu olanların kullanması önerilmez.

Pancar: Özellikle deri hastalıklarına iyi gelen pancar aynı zamanda kansere karşı da savaşçıdır.

Yumurta: Özellikle kahvaltıda tüketilmesi gereken yumurta gün boyu tok kalmanızı sağlar.  Böylece diğer öğünlerde az yemenize yardımcı olur.

Yoğurt: Genellikle her diyet listesinde bulunur. Özellikle ara öğünlerde tek tüketilmesi ana öğünlerde ise yemeğin yanında tüketilmesi önerilir. Ayrıca ara öğünlerde tercih edeceğiniz probiyotik yoğurtlar sindirim sisteminizi çalıştırır.

Bitter çikolata: Çikolata yemeden duramıyorsanız eğer artık diyet yaparken de çikolata yiyebilirsiniz. Bitter çikolata, içerisinde bulunan bileşenlerin kalorileri düşük olduğundan dolayı sizin gün boyu tok kalmanıza yardımcı olur.

Çorba: Özellikle yemek öncesi tüketilen çorba, sindirim siteminizin iyi çalışmasını sağlar. Bu sayede yedikleriniz daha çabuk sindirilir. Böylece kilo vermenize bir nebze yardımcı olur.

Baklagiller: Diyet yaparken uzun süre tok kalmanızı sağlarlar ve içlerinde yüksek oranda lif barındırırlar. Ayrıca sindirimi de kolaylaştırırlar.

Sebze püresi: Sebzeler diyetlerinizde en rahat tüketebileceğiniz besinlerdir.   Sebze püreleri ile bir ara öğün gerçekleştirebilirsiniz.

evde ek iş