info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Hormonlarınız Kilo Vermenize Engel Olabilir!

Hormonlarınız kilo vermenize engel olabilir diyet ve spor yaptığınız halde kilo veremiyorsanız sebebi hormonlarınızda ki dengesizlikler olabilir. Belkide hormon seviyeniz kilo vermenizi zorlaştırıyordur.  Kilo verememe, safra kesesi, karaciğer yağlanması, şeker hastalığı ve depresyon ile ilişkilendiriliyor. Bu hastalıklarda hormonlarda dengesizliğe neden oluyor.

Hormonlarınız Kilo Vermenize Engel Olabilir!

Kilo vermek için sağlıklı bir diyet ile düzenli hormonlara ihtiyaç vardır. Vücudumuzdaki hormonlar reseptörlere bağlanarak vücut davranışlarını belirliyorlar. Bazı etkenler bu reseptörlerin biçimini değiştirerek hormonlara bağlanmalarını engellerler. Bu sebeple hormonlarda dengesizlik başlar. Hormonlar ve reseptörler doğru çalışmadığı takdirde kilo vermek zorlaşır.  Özellikle kadın sağlığı açısından oldukça önemli olan hormonlar hekiminizden hormonlarınız ile tetkikler isteyebilir varsa bir sorun tedavisini olmalısın. Aksi halde kilo vermeniz neredeyse imkansız hale gelecektir. Kilo vermeyi zorlaştıran hormonsal hastalıklardan bahsedelim;

İnsilün Hormonu

İnsilün hormonu midenin altında bulunan pankreas bezinde yer alan beta hücrelerinden salgılanır.  Bu bezden insilün salgılanması kan şekerine bağlıdır.  Kanda şeker oranı artınca pankreasta insilün salgılanması hızlı oluşur.  Kilo alma ve obeziteye neden olan kanda şeker yükselmesi yemeklerden hemen sonra oluşur.  Glisemik İndeksi yüksek olan karbonhidrat alımı fazlalaştığında insilün hormonunun yüksek olmasına neden olduğundan kilo alımı hızlanır vermek neredeyse durma noktasına gelir.

Tiroid Hormonu

Tiroid bezi yetmezliği metabolizmayı yavaşlatan bu nedenle kişilerde % 30 oranında kilo almayı sağlayan bir hormonal hastalıktır.  Bu nedenle bu hastalık tedavi edilmez ise kilo vermek neredeyse mümkün değildir. Tedavi ile birlikte uygulanan sağlıklı bir diyet desteği ile kilo vermek mümkün olmaktadır.

Polikistik Over Sendromu

Kadınlarda kilo alımının en büyük nedeni olan polikistik over sendromu yumurtalıklarda kist, tüylenme, adet düzensizliği, yüksek oranda kilo alımı gibi nedenlerle kendini gösterir.  Polikistik over sendromu olan kadınlarda kilo ve buna bağlı şeker hastalığı görülmektedir. Tedavi olmayan hastaların kilo vermeleri oldukça zordur.

Diyet yapmanıza rağmen kilo veremiyor ve yataktan çıkamayacak duruma geliyorsunuz bunların hepsine hormonlar sebep olmaktadır. Hormonsal sorunların tedavisi yapıldığı takdirde bu sorun yüksek oranda çözülmektedir. Hormon dengelemek için bazı öneriler;

  • Östrojen hormonunun dengeli salgılanması kilo kontrolü için oldukça önemlidir.  Eğer vücudunuz yeterince östrojen salgılamıyorsa doktorunuza danışarak bu konudan takviye alabilirsiniz
  • Kakule bitkisi ve fasulyeler hormon düzenleyici etkiye sahiptir bolca tüketebilirsiniz
  • Her gün yemeklerinize keten tohumu ekleyebilirsiniz
  • Ftalat ve paraben gibi katkı maddeli ürünleri kullanmayı bırakın
  • Plastik ürün kullanmayı bırakın. Su içmek için plastik yerine cam yada çelik termos kullanın
  • Sebze ve meyveleri bol su ile iyice yıkayın

Aç kalmak, popüler diyetler uygulamak kilo kaybetmek yerine sağlık kaybettiriyor. Bu durumlarda kilo vermek neredeyse imkansız hale geliyor.  Bu konuda en doğru yolu hekim veya diyetisyen kontrolünde kilo vermektir.  Doğru ve sağlıklı bir diyet ile hem tedavinizi olup hemde kilo vermeniz  daha doğru olacaktır.

evde ek iş