info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

insülin direnci nedir

İNSÜLİN DİRENCİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

İnsülin direnci yaşayan kişiler genellikle beslenme düzenine dikkat ettikleri halde atıştırmaktan vazgeçemezler, özellikle öğle saatlerinde tatlı bir uyku bastırma alışkanlığı yaşarlar. Diyabet hastalığının ilk adımlarından biri olan insülin direnci kilo vermek isteyip de veremeyenlerin başlıca sorunlarından biri haline gelmektedir. İnsülin direnci;  kişi yeterli insüline sahip olduğu halde bunu yeteri kadar kullanamamasıdır. Bu durum hücrelere glikoz girmesine engel olur, bu da kandaki glikozun yükselmesine neden olarak zamanla tip 2 diyabeti ortaya çıkar. Belirtilerden şüphelendiğiniz an bir doktora görünmeli ve insülin testi yaptırmalısınız. Erken teşhis durumunda birçok hastalığın gelişmesine de engel olmuş olursunuz. Hayat kalitenizi düşürmeden, bu testi yaptırmayı ihmal etmeyin.

İnsülin direnci neleri etkilemektedir

İnsülin direnci sonucu kanda biriken glikoz sebebi ile ne yazık ki insan sağlığını tehdit eden hastalıklar ve rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. İnsülin direnci sonucu kandaki yüksek glikoz hem sinirlere hem de kan damarlarına zarar verebilir. İnsülinin gelişmesinde aşırı kilonun büyük etkisi bulunmaktadır. Özellikle bel bölgesinde biriken aşırı yağlar ileriki safhalarda kardiyovasküler hastalıklara yol açabileceği gibi yüksek kolesterol ve yüksek kan basıncına da sebebiyet vermektedir. Bununla birlikte fiziksel hareketsizlik de insülün direncine neden olan en büyük etkenlerden biri olmaktadır. Yapılan incelemeler sonucu düzensiz uyku da insülin direncini körüklemektedir. Bu yüzden uzmanlar uyku düzeni alışkanlığına önem verilmesi gerektiği üzerinde hemfikirdirler.

Genetik faktörlerin de insülin direnci üzerindeki etkileri yadsınamaz. Hormonal faktörler ve steroid kullanımı da yine insülin direnci üzerinde oldukça etkilidir. O halde insülin direncinin önüne geçmek için ne yapmalı? Nasıl bir hayat kalitesi sağlanmalı? Öncelikle sağlıklı bir beslenme çizelgesini hayatınızın önemli bir parçası haline getirmelisiniz. Az miktarda ancak sık beslenmeye özen göstermelisiniz. Acıktığınız zaman abur cubur yerine sağlıklı atıştırmalıklarla beslenmelisiniz. Yeterince su içmeye dikkat etmelisiniz. Yağ ve kalori alımını aza indirmeye çalışmalısınız. Haftada 5 gün düzenli ve ritmik yürüyüş yapmaya çalışın ve bu zamanı gittikçe arttırın. Bunun hem fiziksel hem de ruhsal etkisini en kısa zamanda göreceğiniz gibi insülin direncine karşı da başarılı olacağınıza emin olabilirsiniz.

evde ek iş