info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

insülin Direncinin Kilo Vermede Etkileri

İnsülin direncinin kilo vermede etkileri aslında azımsanamayacak kadar önemlidir. Öncelikle insülin nedir ve nasıl ortaya çıkar bundan biraz bahsedelim. İnsülin pankreasta salgılanan ve vücudun kandaki şeker oranını normal seviyede tutan bir hormondur. Her insanın vücudu insüline bağımlıdır aslında, ancak bu diyabet hastalarında az salgılanmasından ötürü diyabetliler bu ihtiyaçlarını dışarıdan karşılamak zorunda kalırlar. Bu durum diyabet olmayan sağlıklı insanlarda pankreasın görevini yerine getirmesinden dolayı yaşanmaz.

İnsülin Direncinin Kilo Vermede Etkileri

İnsülin direncinin ortaya çıkma sebebi aslında yemek yedikten sonra bağırsağa giden yiyeceklerin parçalanarak minik şekerlere dönüşüp vücuda dağılmasıyla başlar.Eğer ki kas, yağ ve karaciğere az salgılanma olursa insülin ortaya çıkar. Çünkü insülin hormonu tam burada devreye girer. Vücudun tüm şekeri eşit dağıtmasıyla, vücut yeterli şekeri alır ve insülin görevini yerine getirmiş olur. En önemlisi de karaciğere ulaşmasıdır. Çünkü karaciğer yeterli şekeri alamazsa burada insülin hormonu devreye girer. Artık pankreas görevini yerine getiremeyecek kadar yorulur ve insülin direnci ortaya çıkar. Bu durum vücudun yağlanmasına da sebep olur. Özellikle karın çevresi yağlanmaları organlarda karaciğer, böbrek üstü bezleri ve rahim çevresinin yağlanmalarına sebep olur. İnsülin direnci en fazla, kilolu insanlarda görülür. Bu yüzden obeziteyi tetikleyen önemli bir unsurdur. Eğer obez grubuna giriyorsanız insüline direnciniz var demektir.

Peki İnsülin Direncimiz Olduğunu Nasıl Anlarız

Öncelikle bel çevrevimizin ölçümünü yapmalıyız. Bel çevre ölçümüz 80 cm olmalı eğer bunun üzerindeyse artık obez grubuna giriyorsunuz demektir ki bu insülin direncinizin olduğunu gösterir. Peki insülin direncin izin olup olmadığını ve kaç olduğunu nasıl anlarız? Öncelikle Homa testi denilen testten mutlaka yaptırmanız gerekir. Bu şu demektir açlık ve tokluk testi, bu test sonucunda eğer 2.5 in üzerinde çıkıyorsa insülin direnciniz var demektir. İnsülin direncin izin sebebi genetik, aşırı kilo gibi durumlardır. Kilo arttıkça insülin direnci zamanla artık şeker hastalığına dönüşmeye başlayacaktır. Bununla da kalmayacak insülin direncinin rahminize de zararları elbette ki sizin tahmin ettiğinizden fazladır. Örneğin polikistik over denilen kistin başlıca sebebi insülin direncidir. Bu kistin rahminize zararları yumurtalıkların olgunlaşmasını engelleyerek hamile kalmanıza engel olur yada zor hamile kalma gibi bir durum yaşarsınız. Ayrıca adet düzensizlikleri, yüzde sivilcelenme, kilo artışı ve tüylenmede artışta, yaşanan diğer sıkıntılardır. Adet düzensizlikler imiz daha fazla kilo almamıza, fazla kilolarımız da insülinimizin daha fazla yükselmesine yol açar.

insülin Direnci Vücudumuzda Ne Gibi Etkiler Yaratır

İnsülin direncimiz bize gün içerisin de belirli rahatsızlık verir. Bunlar başlıca şunlardır:

 • Yemekten bir süre sonra tekrar acıkırsınız
 • Gün içerisin de sürekli halsiz ve yorgun olursunuz
 • Şekerli yiyeceklere karşı daha fazla istek duyarsınız
 • Sabırsızlık ve öfke hayatınızda daha fazla yer almaya başlar
 • Öğleden sonraları daha fazla halsizlikten dolayı uyuma ihtiyacı hissedersiniz
 • Geceleri uyuma problemleri ve de horlama sorunuyla karşılaşırsınız
 • Gün içerisinde adapte olmak sizin için artık zorlaşacaktır

insülin Direncimizi Nasıl Kontrol Altına Alabiliriz?

İnsülin artık çağımızın önemli bir hastalığı olmakla birlikte tip2 hastalığının tabanını da hazırlayan bir sorundur. Bu hastalıktan korunabilmek için bazı yiyeceklerden uzak durmamız gerekir. Bunları şu şekilde açıklayalım:

 • İlk başta beyaz ekmekle arkadaşlığımızı kesinlikle kesiyoruz, onun yerine tam tahıllı ve ya kepek, çavdar tercih ediyoruz
 • Patates, pirinç, makarna gibi karbonhidrat bakımından güçlü yiyeceklerden uzak duruyoruz
 • Şekerli tüm yiyecekler “çikolata, şerbetli tüm tatlılar” bizim için zararlı
 • Kafein içeren içecekler, meyve suları, marmelatlar

Bunlardan uzak durarak, mesela hayatımıza bol yeşillik alarak, karbonhidratlı yiyecekleri az tüketerek insülinimizi daha rahat kontrol altına alabiliriz. Tabi ki iyi ve sağlıklı bir diyet, düzenli yemek yemek mutlaka yemekten iki saat sonra ara öğün yapmak, en geç 7 den sonra bir şey yeyip içmemek de bunlara dahil.

İnsülin de ilaç tedavisinin de önemi büyük, bunun için doktor kontrolü şart. Genel olarak bu hastalığın tedavisin de matofin kullanımı uygun görülmüştür.

evde ek iş