info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

İş Stresinden Kurtaracak Diyet Besinleri

İş stresinden kurtaracak diyet besinleri ile çalışırken kendinizi rahat hissedecek motivasyonunuz bir o kadar yükselecek.Doğru ve sağlıklı beslenen kişiler sadece kilo verip daha fit görünüşe sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda iş stresi, günlük yaşam stresini de azaltmaktadır. İş yaşamı oldukça stresli olan kişilerde fazla kilolu olma durumu daha çok göze çarpmaktadır.

İş Stresinden Kurtaracak Diyet Besinleri

İş stresinden kurtaracak diyet besinleri ile listenize ekleyeceğiniz bu bir kaç besini ihtiyacınıza göre tüketirseniz iş zekanızın üzerine de katkıda bulunmuş olursunuz.  Ofiste ıhlamur çayı içmek adrenalin seviyesini azaltıcı etkisinden dolayı ılık yada sıcak olarak siyah çay yerine tercih edilmelidir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için diyet yapmaya karar verdiniz zayıflarken aynı zamanda günlük iş stresinden kurtulmak için listenize ekleyeceğiniz bir kaç besin ile bu sorunun da üstesinden gelmiş olursunuz. C vitamini deposu olan portakal, kivi, çilek iş stresini azaltıcı etkileri vardır. Tüketilecek bazı besinlerin stres ve zeka üzerindeki etkileri şunlardır;

Yaban Mersini

C vitamini içeriğinin yanı sıra bağışıklık sistemini koruyucu etkisi olan antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. C vitamini stresle savaşan en etkili besin ögesidir. Her öğününüzde C vitamini yönünden zengin olan besinleri tüketmeye çalışın. Sivri biber C vitamini yönünden oldukça zengindir hatta portakal dan bile yüksek vitamine sahiptir.

Somon

Omega 3 yağ asitlerinin stres hormonları olan kortizol ve adrenalin düzeyini azaltıcı etkisi mevcuttur. Stres esnasında bolca yayılan bu hormonlar somon balığı tüketimi ile ortadan tamamen kalkarak daha rahat bir iş hayatına yardımcı olmaktadır.

Ispanak

Magnezyumdan zengin bir sebze olan ıspanak mutluluk hormonun salgılanmasına neden olmaktadır. Badem ve kabak çekirdeği de magnezyum açısından oldukça zengin besinlerdir. Stresli anlarınızda magnezyumdan zengin bir besin sizlerin kurtarıcınız olacaktır.

Kahve

İçeriğindeki kafein fazla olsa da yeterli miktarda alındığı takdirde daha iyi bir hafızaya sahip olmayı sağlıyor. Ortalama bir fincan kahve beynin ön lobunu harekete geçirerek ve böylece daha iyi bir hafızaya sahip olacaksınız.

Badem

B2 ve E vitaminden zengin olan badem stresi azaltarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Günde bir avuç badem günlük stresinizi, almaya yetecektir.

Avokado

Kalp sağlığını koruyucu esansiyel yağ asitlerinden zengin olan avokado muzla aynı ölçüde potasyum içeriğine sahiptir. Buda kan basıncını dengeleyerek stres oluşracak  faktörleri ortadan kaldıracaktır.

Balık

Omega3 bakımından zengin olan sadece dışarıdan tükettiğimiz besinlerden alabileceğimiz omega3 haftada 3 kere tüketerek sinir sitemini onarıcı etkilerinden faydalanmış oluruz. Diyet listelerinde sıkça görülen balık küçük yaşlarda tüketilmeye başlanmalıdır.

Özellikle masa başında çalışan kişilerin bir süre sonunda kilo almaları kaçınılmaz olmaktadır. Bunun için iş stresinin yanına birde fazla kilolar ile mücadele başlayınca farkında olmadan daha fazla yemek yiyerek daha fazla strese sahip olunmaktadır. Bunun için uygulanan diyete yukarıda yazılı olan besinleri ekleyerek stres den uzak durarak daha sağlıklı kilo vermek mümkün olmaktadır.

evde ek iş