info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

İştah Kapatan Besinler Nelerdir

İştah Kapatan Besinler Nelerdir

Genel olarak dış görünüşümüzü değiştirmek amacı ile yaptığımız diyetlerin asıl amacı fazla kiloların sağlığımız için olumsuz yan etkilerinden korunulması olmalıdır. Her gün düzenli olarak, vücudun ihtiyacı için alınması gereken besin çeşitlerini gerekli miktarlarda almak, uzun vadede kalıcı olarak kilo vermemize yardımcı olur. Yapacağımız diyeti belirledikten sonra iştah kesen yiyeceklere yönelmenizde fayda vardır. Özellikle ilk haftalar da diyete bağlı kalabilmek oldukça önemli bir konudur. Kilo verme sürecinizi daha da keyifli hale getirebilmek için iştah kapatıcı yiyecekleri diyet listesine ekleyebilirsiniz.

Birçok beslenme uzmanı elma tüketiminin faydalarından bahseder. Elmanın iştahı kapatmasındaki etki içerisindeki lif ve pektin ismindeki maddenin çok miktarda bulunmasından kaynaklanıyor. Besin lifi ve pektin adlı maddeyi bünyesinde bulunduran elma, öğünler arasında tüketildiği takdirde tokluk hissi yaratıyor ve diğer öğüne kadar midenin kazınmasını, açlık hissini önlüyor. Elma ayrıca kandaki glikozu dengelediği için fiziksel aktiviteler sırasında ihtiyaç duyulan enerjiyi takdim edebilir. İçeriğindeki lifler sayesinde sindirim sisteminizin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Açlığı hissettiğiniz zaman bir elma yiyin ardından büyük bir bardak su için. Açlığınızın yatıştığını göreceksiniz.

Yerli ve yabancı birçok diyetisyenin kendilerine özel diyet programlarında, özellikle yeşil sebzelere ne kadar çok yer verildiği dikkat çeken bir durumdur. Yeşil sebzeler aynı elmanın içeriğindeki gibi yüksek miktarda besin lifi içerir ve çok az kalori değeri vardır. Buna ek olarak uzun süre tok kalmanızı sağlar. Çeşitli sebzelerden hazırlayabileceğimiz büyük bir salata ortalama olarak 200 ila 250 kalori arasındadır. Tabii yağsız tercih edilirse… İştah bastırmak için vitamin, mineral bakımdan oldukça geçerli iyi bir alternatiftir.

Yulaf ezmesi, oldukça yavaş sindirilen karbonhidrat çeşididir. Bu nedenle uzun süre tokluk hissi sağlar ve iştahı keser. Glisemik indeksi oldukça az olduğu için besin değeri düşük değildir. Mide kazınma hissi oluştuğunda bir kase yulaf ezmesi yemek diğer öğüne kadar sizi tok tutacaktır. Yulaf ezmesini yoğurt ile birlikte yemeyi de deneyebilirsiniz. Eğer daha yumuşak bir seçenek isterseniz süt ile karıştırarak da tercih edebilirsiniz.

evde ek iş