info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

İstah kapatan besinler

YEDİĞİNİZDE İŞTAHINIZI KESEN BESİNLER

Fazla kilolarınızdan kurtulmanın en etkili yolu yediklerinize dikkat etmektir. Diyet yapmaya başladığınızda; günlük vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alırken, kalori hesabınızı da göz önünde bulundurmanız gerekir. Vücudun ihtiyacından fazlasını yememek için iradenizi ve iştahınızı kontrol altına almanız gerekir. Bunun içinde beslenmenizde iştah kapatan besinler yer almalıdır. Böylelikle açlık hissetmezsiniz ve yemek yeme ihtiyacınız ortadan kalkar.

Zayıflamaya karar verip, diyet yapmaya başladığınızda, açlık hissinizi kolaylıkla bastırmak ve diyete bağlı kalabilmeniz için yiyecek ve içecekleriniz son derece önem arz eder. Bu yüzden diyet esnasında iştah kapatan besinler tüketmek gerekir. İştahınızı azaltacak yiyecekler her besin grubunda bulunmaktadır. Bu yüzden meyve, sebze, tahıl, protein hatta yağ tüketimi ile bile iştahınızı kapatabilirsiniz. Elma, Armut, mor erik, altın çilek ve böğürtlen iştah kesen meyveler arasında yer alır. Sabahları armut yemek bağırsaklarınızı temizlerken aynı zamanda size tokluk hissi verir. Diyetlerin vazgeçilmezi olan elma; lif yönünden zengin bir meyvedir. Lifli yiyecekler tokluk hissini uzatır. Diyet esnasında öğün aralarında yenildiğinde yemek saatine kadar sizi tok tutar. Ayrıca elma, mor erik, böğürtlen ve altın çilek hem enerji vericidir, hem de vücudun glikoz ihtiyacını düzenler. Sebzelerden yeşil yapraklı sebzeler az kalorili olmakla birlikte uzun süre tok tutar. Öğünlerde marul, salatalık, maydanoz ile yapacağınız salatalar sizi tok tutar. Aynı şekilde karnabahar ve brokoliyi hafif suda haşlayarak, yağsız olarak tükettiğinizde de iştahınız kesilecektir. Enginar kökü ve bezelye tok tutan sebzeler arasındadır. Meyvelerin üzerine tarçın atarak tükettiğiniz de ve bitki çaylarınıza zencefil eklediğinizde daha az yemek yeme ihtiyacı hissedeceksiniz. Proteinler vücudun tokluk hissini uzatır. Bu yüzden sabahları yiyeceğiniz yumurta, öğünlerde yiyeceğiniz balık, tavuk, hindi ve deniz ürünleri iştahınızın uzun süre kapalı kalmasını sağlayacaktır.

Sabahları uyandığınızda içeceğiniz sirkeli su, limonlu sıcak su ve öğün sonralarında içeceğiniz yeşil çay da size tokluk hissi verecektir. Yulaf ezmesi sabahları kahvaltılarda yenildiğinde diğer öğüne kadar acıkmanızı engeller. Zencefil ve tarçın da iştah kapatan besinler arasındadır. Günlük olarak içeceğiniz 2,5-3 litre su da hiç bir kalori bulunmamakla birlikte kalori almanızı da engelleyecektir.

evde ek iş