info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

İyi bir kahvaltı nasıl olmalı

KAHVALTININ HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

Kahvaltı yapanların gün içinde daha az yorulduğu ve daha aktif oldukları yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanan bir gerçektir. Özellikle kahvaltı açısından oldukça zengin bir menüye sahip olduğumuz için bu önemli öğünün asla atlatılmaması gereklidir. İyi bir kahvaltı nasıl olmalı diye soranlara beslenme uzmanları Türk kahvaltısını gönül rahatlığı ile önermektedirler. Türk kahvaltısının içinde sizi gün boyu zinde tutacak kadar protein, kalsiyum ve vitamin bulunmaktadır. Domates, salatalık gibi taze sebzelerden, yumurta, süt gibi kalsiyum yüklü gıdalara ve kurutulmuş et, pastırma gibi protein ve demir içeren besinlere kadar her türlü seçenek bir Türk kahvaltısında bulunmaktadır. Öğün miktarları aşırıya kaçmamak şartı ile kahvaltı alışkanlığınızı devam ettirmelisiniz.

Özellikle iş hayatında kahvaltının önemi büyüktür. Gün boyu hesap kitapla, bilgisayarla uğraşan ya da ayakta çalışan kişiler kahvaltı etmediklerinde enerji kaybı sonucu daha çabuk acıkırlar. Öğle yemeğini iple çeken çalışanlar bu açığı kapatabilmek için koca bir ekmek sepetine yönelirler. Bu son derece yanlış bir harekettir. İyi bir kahvaltı nasıl olmalı diye merak edenler öncelikle kahvaltı içeriklerinde öğle yemeğine kadar gerekli besinler hangileri bunu bilmelidirler. Haşlanmış yumurta sevmiyorsanız, hafif bir omlet ve söğüş salata gayet sağlıklı bir seçenektir. Bir bardak az sütlü kahve de hem tok tutucu bir özelliğe hem de enerji veren bileşenlere sahiptir.

Kahvaltı alışkanlığı olmayan birçok ülke bile beslenme uzmanlarının önerilerini dikkate almaya başlamış ve aileleri özellikle çocukları için kahvaltı alışkanlığına yöneltmiştir. Kahvaltıda sadece kurabiye ve kahve içen milletler bile brunch denilen öğünü en azından hafta sonları uygulamaktadırlar. Buna göre iyi bir kahvaltı nasıl olmalı sorusuna; taze meyve ve sebzeli, proteinli, kalsiyumlu bir menü olarak cevap verilebilir. İşlenmiş ürünlerden uzak durmak son derece önemlidir. Salam, sosis, sucuk gibi ürünler her ne kadar lezzetli olsa da yapay karışımlar sonucu sağlığa zararlıdır. Aşırı tüketilmemek kaydı ile pastırma ve kurutulmuş et ise, çok daha faydalı ve protein içeriklidir. Bununla birlikte yağsız ton balıklı sandviç tüketimi de haftada 2 kez yapılmalıdır.

evde ek iş