info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

K Vitamini Hakkında Her Şey

K Vitamini Hakkında Her Şey

Yağda çözülümü yapılan vitaminlerden biri de K vitaminidir. Vücuda az miktarda ama düzenli alınması gereklidir. 3 çeşit K vitamini bulunmaktadır.

K Vatimini içerisinde bulunanlar

K1 vitamini: Bu çeşidi yeşil sebzelerde ve bitkilerde bulunmaktadır. K1 direkt olarak karaciğere ulaşmaktadır ve sağlıklı bir şekilde kan pıhtılaşmasını sağlamaktadır.

K2 vitamini: Bu çeşidi ise kalsiyumun kemiklerde toplanmasına yardımcı olmaktadır. Direkt olarak kan hücrelerine ve kemiklere ulaşmasını sağlamaktadır.

K3 vitamini: Bu çeşidi ise K vitamininin sarı toz halinde bulunan sentetik şeklidir. Bunlar daha çok besin tavsiyesi olarak tüketilmektedir.

Dünya çapında yapılan araştırmalarda k vitaminin kansere karşı koruyucu etkisi bulunduğunu kanıtlanmıştır. Amerika’da yapılan başka bir araştırmaya göre de, akciğer kanseri hastalarının tedavisinde tüketilen K vitamininin kanser hücrelerindeki büyümeyi azalttığını tespit etmişlerdir. K vitaminin kolon, ağız ve mide kanserlerinin tedavisinde de olumlu sonuçlar verdiğini de bilinmektedir.

K vitamini kemik erimesini de önlemektedir. Sağlıklı iskelete ve kemik yapısına sahip olmanın en önemli yolu, sağlıklı ve taze gıdalar ile beslenmekten geçmektedir. Böylece vücut bu hammaddelerle neyi iyileştireceğini bilmektedir. K vitamini kemik yapısını güçlendirmek için en önemli faktördür. Kemikler sadece kalsiyumdan değil, birçok önemli mineralin bir araya gelmesi ile beslenmektedir. K vitamini ise, bu maddeleri birleştirip kemiği güçlendiren yapıştırıcı özelliğe sahiptir.

K vitamini günlük belirli miktarlarda tüketilmesi gereken bir vitamindir. Peynir, kefir ve gerçek tereyağında bulunmaktadır. K vitaminin bulunduğu diğer gıdalar ise, fesleğen, kekik, taze soğan, Brüksel lahanası, ıspanak, brokoli, adaçayı, kuşkonmaz, marul, pul biber, kaju, havuç, soya fasulyesi, kurutulmuş domates, yabanmersini, ahududu, incir ve armuttan ibarettir.

K vitamini insülin dengesini de korumakta ve şeker hastalığına yakalanma riskini %20 oranında azaltmaktadır. Aynı zamanda antioksidan özelliği göstermekte ve morarmalara karşı koruma sağlamaktadır. K2 vitamini ise, Alzheimer hastalığına karşı direnç, koruyucu etki göstermekte ve bu sorunun azalmasına da yardımcı olmaktadır. Kalp rahatsızlıklarına karşı koruma gösteren K2 vitamini d vitamini ile tüketildiğinde, aynı zamanda kardiyovasküler diye adlandırılan hastalıklardan da bünyeyi korumaktadır.

evde ek iş