info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kabızlık problemi neden olur

BAĞIRSAKLARIN ÇALIŞMAMASI VE KABIZLIK

Bağırsakların çalışmasının yavaşlaması, metabolizma hızının düşmesi ve vücudun sıvı tüketiminin karşılanmaması sonucu kabızlık meydana gelir. Kabızlık problemi bağırsak tıkanması sonucu oluşur. Bağırsaklarının tıkanma sebebi merkezi sinir sistemine bağlı olabileceği gibi, dışkılama refleksinin bozukluğu, bağırsağın bir kısmının işlev dışı kalması ve karın kaslarının zayıflaması sonucu da olabilir.

Kabızlık problemi birçok nedene bağlı olarak görülebilir. Ancak kabızlığın sonucu şiddetli karın ağrıları, karın şişliği ve huzursuzluk olarak zuhur eder. Kabızlığa sebep olan başlıca nedenler;

Beslenme Alışkanlığının Değişmesi: Kişinin beslenmesine bağlı olarak bağırsaktaki kasları hızlı hareket eder ya da tembelleşir. Kişi kilo vermeye karar verdiği zaman yemek yeme alışkanlığını değiştirir. Genellikle diyetin ilk zamanlarında kabızlık ile karşılaşılır. Ancak egzersiz yaparak ve sıvı tüketimini fazlalaştırmak kabızlık problemi çözülebilir.

Yeterince Sıvı Tüketmemek: Vücutta yeterince sıvı olmaması kabızlığa neden olur. Çünkü sindirim sırasında yiyeceklerin parçalanabilmesi için suya ihtiyaç vardır. Günlük vücudun ihtiyacından az su içmek kabızlığa neden olur.

Fazla Kafein Tüketimi: Kafein bağırsakların yavaşlamasına neden olur. Günlük kahve, çay ve kola tüketiminin fazla olması da kabızlığa sebep olur.

Hareketsizlik: Uzun süre hareketsiz kalmak ve egzersiz yapmamakta kabızlığın başlıca sebeplerindendir. Örneğin yolculuk esnasında kabızlık problemi ile karşılaşılmasının başlıca nedeni fiziksel aktivitenin kısıtlı olmasıdır. Düzenli egzersiz yapmak sindirime yardımcı olur.

Lifli Yiyecekleri Tüketmemek: Lif bakımından zengin olan yiyecekler bağırsağı yumuşatır ve lifli yiyecekler bağırsaklarda katı dışkı oluşumunu engeller.

Protein Ağırlıklı Beslenmek: Protein ağırlıklı besinlerin lif oranı düşüktür. Bu yüzden sindirim sistemini zayıflatabilir.

Stres: Vücudunuz stres altında iken sinir sisteminiz yeterince sağlıklı değildir. Sinir sisteminin işlevlerini aksatmasına bağlı olarak sindirim sistemi de etkilenir ve kabızlığa zemin hazırlanmış olur.

İlaç Kullanımı: Kullanılan ilaçların yan etkisine bağlı olarak kabızlık meydana gelebilir.

Hamilelik ve Doğum Yapmak: Hamilelik sürecinde hormonlar değişir ve doğum yaptıktan sonra da hormonlar düzene girene kadar kabızlık meydana gelebilir.

Kabızlık problemi metabolizma hızlandıran besinleri tüketerek, yeterince su içerek ve egzersiz ile geçer. Ancak uzun süreli kabızlıklarda doktora gitmek ve ilaç ile tedavi olmak gerekir.

 

evde ek iş