info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kadınlara Özel Zayıflama Önerileri

Kadınlara Özel Zayıflama Önerileri

Özellikle yaz ayları yaklaşırken kilo vermek, kadınların en büyük problemlerinden biri haline gelmektedir. Çeşitli diyetlere başvurup kilo vermeye çalışırken hüsrana uğramaktadırlar. Çünkü her insanın vücut yapısı farklıdır ve farklı besinlere ihtiyaç duymaktadır. Başkalarına ait diyetleri uygulamak yerine hem sağlıklı beslenip hem de yediklerini kontrol ettikleri takdirde daha sağlıklı ve kesin sonuçlar alabilirler.

Peki, Sağlıklı ve Kontrollü Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız?

Bol Bol Su İçmek

Artık klasikleşmiş olsa da bolca su içmek gerçekten çok önemlidir. Bol su içerek kan dolaşımınızı hızlandırın. Suyun antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bol miktarda su tükettiğinizde vücudunuz yer edinen ve şişkinlik yapan ödemlerden kurtulursunuz.

Uykunuza Önem Verin

Az uyuduğunuzda vücudunuz daha fazla açlık hisseder ve sizi yemeye teşvik eder. Uyku saatlerinizi düzenleyip her gün yeteri kadar uykunuzu aldığınız takdirde vücudunuz daha dinç olur ve daha az enerji kaybı yaşarsınız. Böylelikle daha fazla hareket etme imkanı bulabilirsiniz. Beyninizde bulunan tatmin merkezi uyku ile doyurun.

Öğünlerinizde Çorbalara Yer verin

Öğünlerinizde çorbaya yer verdiğinizde, iştahınızı azaltacak ve daha az kalori ile doymanızı sağlayacaktır. Fakat her çorbayı içmemelisiniz. Özellikle et ya da tavuk suyuyla hazırlanan çorbaları tercih ediniz. Sebze çorbaları tüketebilirsiniz fakat içerisine şehriye, pirinç gibi besinler eklemeyin bunlar kilo almanızı sağlayacaktır. Kremalı ve yağlı çorbalardan da uzak durun.

Sakız Çiğneyin

Canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde sakız çiğneyin. Özellikle keyiflik ikramlar alarak uğraştığınız işleri(televizyon izlemek, internette sörf yapmak gibi) yaparken yanınızda mutlaka sakız bulundurun.

Yeşil Çay İçin

Birçok kişi diyetlerinde önem vermiyor olsa da yeşil çay zayıflamak için çok önemlidir. En önemli antioksidanlardandır ve vücudunuzdaki kilo zannettiğiniz şişkinlikleri yok edecektir. Ayrıca vücudun kalori yakma mekanizmasını da hızlanmaktadır. Tadını çok sevmiyorsanız içerisine limon portakal gibi taze sıkılmış meyve suları ekleyerek kokteyller hazırlayabilirsiniz.

Porsiyonlarınızı Küçültün

Haftada en az 5 gün, gün içerisindeki öğün sayılarınızı arttırın ve porsiyonlarınızı küçültün. Büyük yemek tabakları kullanmak yerine, daha küçük yemek tabaklarını tercih edin. Küçük tabaklarda yemekler de gözünüze fazla miktarda görünecektir, aksini yaptığınız takdirde yemekler tabakların bir kısmını dolduracaktır ve doymayacağınız hissine kapılmanıza neden olacaktır.

Kırmızı Ete Dikkat

Zayıflamak için kırmızı etten uzak durmanıza gerek yok. Haftada iki en fazla üç gün kırmızı et tüketebilirsiniz. Burada önemli olan husus, kırmızı eti ne zaman tüketeceğinizdir. Kırmızı eti öğle yemeklerinde tüketirseniz gün içerisindeki sindirimi daha kolay olacaktır ve aynı gün içerisinde hem kırmızı et hem de beyaz et tüketmemeye dikkat edin.

Sebze Tüketimini Arttırın

Haftada en az 3 gün akşam yemeklerinizde sebzelere yer verin. Sebze yemekleri tüketmek en iyi kilo verme yollarından biridir. Bir çeşit yemek yapmak yerine 3 çeşit sebze yemeği yapabilirsiniz. Daha fazla çeşitte yemeklerin olması size daha fazla yediğiniz hissini verecektir. Sebzeler bol lif içerdikleri için kilo vermenizde size dost olacaktır.

Spor Yapın

Diyet denildiğinde akla gelen ilk şey daha az yemek yemektir. Oysa ki olmazsa olmaz unsurlardan biri de spor yapmaktır. Spor yapmadan diyet yaptığınızda kilo verebilirsiniz, ancak kilolardan kurtulduğunuzu düşünürken verdiğiniz şey kastır. Bu da hemen kilo almanızı sağlar. Aldığınız kilolar yağa dönüşür ve kurtulmak için aç kaldığınız göbek geri gelir. En azından günde yarım saat yürümek bile size destek sağlayacaktır. Bunu 20 dakika yürüyüş 10 dakika koşu şeklinde de yapabilirsiniz.

evde ek iş