info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kadınlarda Yaşa Göre Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kadınlarda yaşa göre beslenme nasıl olmalıdır her yaşın ayrı güzelliği var denildiği gibi beslenme farklılığıda var elbette. Hangi yaşlarda nasıl beslenildiği bilmek yaşam standardını en üstlere taşımaktadır. Yaşınıza göre beslenerek daha uzun yıllar dinç kalmanızı sağlayabilirsiniz. Dönemine göre beslenmenin kadınlara mutluluk kattığı bir gerçektir.

Kadınlarda Yaşa Göre Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İlerleyen yaşlarda kilo alma problemi bizi nasıl beslenmemiz gerektiğine dair araştırmalar yapma gereksinimine sürüklüyor. Doğru yaşta doğru beslenerek güzelliğimizi koruyabiliriz. Cilt ve organ sağlığının en önemli etkeni beslenmedir. İlerleyen yaşlarda metabolizma yavaşlamaya başlar bunu hızlı çalıştırmanın tek yolu ise doğru ve sağlıklı beslenme olduğu bilinen bir gerçektir.

20’li Yaşlarda Beslenme

35′ li yaşlara kadar kemik güçlendirmek mümkündür. Bu yaşa kadar özellikle 20 li yaşlarda kemikleri güçlendirmek için bol kalsiyum, fosfor, magnezyum ve protein ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Süt ürünleri ve brokoli kalsiyum açısından zengindir. Adet dönemleri kaybedilen demirin alınması için bol C vitamini almak gerekmektedir. Taze sebze ve meyveler C vitamini yönünden oldukça zengin besinlerdir. Özellikle çocuk yapmayı planlayan kadınların folik asit almaları gerekmektedir. Yeşil yapraklılar, maya ve fındık gibi besinlerden folik asit almak mümkündür. Bu yaşlarda hazır gıdalar ile beslenmek daha cazip ve kolay gelmektedir. Bu gıdaların içindeki karbonhidrat ve yüksek orandaki şeker cildinizin yaşlanmasını hızlandırmaktadır. Bunun için kahvaltıda bir kaşık tarçın tüketmek şeker isteğini azaltarak dengede kalmasını sağlar.

30’lu Yaşlarda Beslenme

Gençlikten yetişkinliğe bir geçiş dönemi olan bu yaşlar gençliğin korunması için antioksidanlar, demir ve C vitamini alımına dikkat etmek gerekmektedir. Sağlıksız beslenme, hava kirliliği ve strese bağlı vücutta biriken toksinlerin atılımı için antioksidan kaynaklı beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Bağışıklık sistemi güçlendirmek için vitamin ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. Amino asit yönünden zengin olan hayvansal proteinler mutlaka alınmalıdır. Tahıllar, deniz ürünleri, bol yoğurt, sebze ve meyveleri almak önemlidir.

Probiyotikler

Bu yaşlarda alınması gereken en önemli besin kaynağıdır. Kalsiyum açısından zengin olan probiyotikler ileriki yaşlarda osteoporoz riskini en aza indirmektedir. 30 lu yaşlarda cilt elastikiyeti için C vitaminden zengin sebze çorbaları günde bir öğün mutlaka tüketilmelidir. Bu çorbalarla cilt sarkmalarını biraz olsun geciktirebilirsiniz.

40′ lı Yaşlarda Beslenme

Kadınların 40 ‘lı yaşlarda bağışıklık sistemlerini güçlendirecek besinler tüketmeleri gerekmektedir. B ve E vitamini tüketimlerine oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Baklagiller ve tahıllar gün içerisinde mutlaka tüketilmelidir. Her öğünde bir dilim tam buğday ekmeği B vitamini açısından tüketilmesi gerekmektedir. E vitamini açısından ise kavrulmamış fındık, ceviz ve bademi gün içerisinde mutlaka tüketmek gerekmektedir. Toplam kalori alımınız azaltılmalı kanser riskine yakalanmamak için kilo alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Menopoz dönemi sıkıntılarının daha rahat geçmesi için kilolara  dikkat etmek gerekmektedir. Omega3 yağ asitleri  açısından zengin besinleri tüketmek bu dönemdeki kemik sağlığı açısından önemlidir.

50 İle 60 Yaşları Arası Beslenme

Bu dönemlerde menopozdan dolayı deformasyona uğrayan kemiklerin sağlığı için kalsiyum desteği çok önemlidir. Haftada en az 35-40 dakikalık zorunlu yürüyüşler mümkündür. Bol bol hareket yavaşlayan metabolizmanın hızlanması mümkündür. 60 yaşlarında ise yaşlılık döneminin sağlıklı  geçmesi için hayvansal protein alımına dikkat etmek gerekmektedir. Kış günlerinde 25 dakika yaz günleri ise 15 dakikalık güneş alımları için koruyucu güneş kremi uygulamadan çıkmak D vitamini alımını sağlamak gerekmektedir.

evde ek iş