info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kahvaltının önemi

GÜNE KAHVALTI İLE BAŞLAYIN

Kahvaltı çeşitleri ülkelere göre oldukça farklılıklar gösterse de güne başlamanın en sağlıklı yollarından biridir. Günlük hayatın koşturması içinde kahvaltının önemi bazı durumlarda atlanır ancak bu önemli öğünün göz ardı edilmemesi gereklidir. Kahvaltı hem zihinsel hem de bedensel aktivitelerimizi yerine getirebilmemiz için önemli olduğu kadar bizleri öğle arasına kadar da enerjik ve tok tutar. Özellikle uyku düzeni bozukluğu çekenlerin sabah kahvaltısını atlamamaları önemlidir. Bununla birlikte iş hayatındaki insanlarda hafif de olsa mutlaka kahvaltı etmelidirler. Okul çağındaki çocuklar da bu öğünü geçiştirmemeli ve okula gitmeden önce sağlıklı bir kahvaltıya oturtulmalıdırlar. Kahvaltının dozu da içeriği kadar önemlidir.

Kahvaltının önemi

Kahvaltı ile güne başlayanların metabolizması çok daha hızlı çalışmaktadır. Elbette kahvaltıda bulunduracağınız gıdaların da metabolizma üzerinde oldukça fazla etkileri bulunmaktadır. Karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltı kısa bir zaman sonra yeniden acıkmanıza neden olabilir. Besin maddelerini seçerken dikkat etmek gereklidir böylece kahvaltının önemi de anlam kazanmış olur. Yumurta, süt, beyaz peynir gibi protein ve kalsiyum zengini gıdalar tüketilmeli, bunların yanında domates, salatalık ve zeytin gibi besleyici gıdalarla tüketilmeye çalışılmalıdır. Tatlı olarak çok şeker içeren reçel ve yağlı kremalar yerine yeterli oranda tahin pekmez ve saf bal tüketilmeli, tatlı ihtiyacı bu şekilde karşılanmalıdır. Fazla tüketilmemek kaydı ile fıstık ezmesi de sizlere enerji verecek ve metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Kahvaltı yaptığınız zaman vücudunuzun gece boyunca düşürdüğü metabolizmayı %20-30 civarında arttırmış olursunuz. Kahvaltının önemi burada öne çıkmaktadır. Kahvaltı yapılmadığı zaman ise, vücut aç kalacağı için panik yapar ve bünyesine aldığı her besini depolayıp yağ artışına sebep olur. Beynin en önemli enerji kaynağı olan glikoz yine kahvaltı sayesinde sağlanmaktadır. Gece boyunca uzun bir süre uyku halindeyken aç kalacağınızdan dolayı kahvaltı etmek gün boyu yapılacak olan faaliyetler için çok önem taşımaktadır. Bununla birlikte yapılan son araştırmalarda kahvaltının, insan psikolojisi sağlığı üzerinde de olumlu etkileri araştırılmış ve mutluluk hormonu salgıladığı tespit edilmiştir. Güne hafif ve sağlıklı bir kahvaltı ile başlayıp bir fincan kahve içmek son derece keyif vericidir.

evde ek iş