info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kalıcı Kilo Kontrolü

Psikolojik Alışkanlıklar:

Kalıcı kilo kontrolü ile ilgili psikolojik alışkanlıklardan sadece bir tanesinden bahsetmek istiyorum. Hayatınızda, yeme alışkanlıklarınızda, fazla değişiklik yapmadan kilo vermelisiniz. Fakat bu şu demek değildir. Ben kahvaltı etmem gibi sağlığı olumsuz yönde etkileyen, alışkanlıkları düzeltmeniz uygun olur. İlk etapta iteleyici bir sebebiniz vardır, kilo vermek gibi.

Kilo vermek için kahvaltı etmeye herkes razı olur ve alışkanlıklar yavaş yavaş siz farkında olmadan değişmeye başlar. Öyle oturur ki kilonuzu verdiğinizde bile çoğu alışkanlığı farkında olmadan devam ettirirsiniz. Devamlı yapılması zor olan alışkanlıklardan bahsetmiyorum. (yemek yerine haşlanmış sebze gibi.) Sabah, öğle ve akşam yemek yemekten bahsediyorum. Siz farkında olmadan bazı psikolojik öğretiler zihninize yerleştirilir.

Örneğin, yemeğinizi yerken, kültürümüze uygun ve sağlıklı yemeklerle (salata, yoğurt, ekmek vs.), bunların hepsini her seferinde, önünüzde hazır bulundurun.

Yani önce çorbayı alıp sonra aynı tabağa yemeği koyarak ayrı ayrı almaktansa, servis tepsinize yiyeceğiniz yemeklerin tümünü koyup, her gün onu gözünüzle görüp yediğinizde, beyin onu fotoğraflayıp, hafızaya alır ve kilonuzu verdikten sonra yıllar geçse bile, ileride şöyle bir şey söyleyeceksiniz.

  • Bu yemeğin yanında ayran veya salata yok mu?

Sadece bu alışkanlık bile kilo almanıza engel olacaktır…

Etiketler:
evde ek iş