info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kalori hesaplama nasıl olur

Vücudun kalori ihtiyacı yaşa, cinsiyete, boya ve kiloya göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda kalori hesaplama hayat tarzınıza göre de farklılık gösterir. Çünkü her bireyin metabolizma hızı, vücudunun yağ ve kas oranı, vücut yapısı, kemik kütle oranı, günlük faaliyetleri ve sağlık durumu farklıdır. Bu yüzden herkesin kendi günlük kalori ihtiyacını hesaplaması gerekir. Zayıflamak istiyorsanız kalori hesabı yaparken bir diyetisyenden yardım almanızda fayda vardır.

Kalori hesaplama

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve kilo dengenizi korumak için günlük ne kadar kalori aldığınıza ve ne kadar kalori yaktığınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Kalori hesaplaması yaparken en önemli nokta metabolizma hızınız ve günlük hareketlilik durumunuzdur. Günlük vücudunuza aldığınız kadar kaloriden fazlasını yakarak zayıflamanız mümkün olur. Aynı şekilde aldığınız kalori kadar kalori yaktığınızda da mevcut kilonuzu korumuş olursunuz. Peki kalori hesaplama nasıl yapılır? Günlük olarak tükettiğiniz her besinin belli bir kalorisi vardır. Diyet listelerinde her şeyin ölçülü olarak belirtilmesi, günlük alınması gereken kalori miktarının geçilmemesi içindir. Her 7000 kalori 1 kg yapmaktadır. Alınan kaloriler yakılmazsa vücutta kilo olarak kalmaktadır. Yediklerimiz ile vücudumuza kalori alırken, gün içinde vücudumuz boy, kilo, yaş ve metabolizma hızına bağlı olarak belli miktarda kalori yakmaktadır. Günlük hareketlerimizde eklendiğinde kalori yakımınız artmaktadır. Yürürken, koşarken, uyurken, çalışırken, alışveriş yaparken hatta uyurken bile vücut kalori yakmaktadır. Eğer günlük egzersiz yapıyorsak, kalori yakımınız hızlı ve kolay bir şekilde olmaktadır.

Yiyeceklerin kalori cetvellerine bakarak, günlük yediğiniz besinlerden ne kadar kalori aldığınızı hesaplayabilirsiniz. Kalori hesabı yaparken yediklerinizi yazmanız gerekir. Gün içerisinde hangi besinden ne kadar tükettiğinizi hesapladığınızda, vücudunuzun ne kadar kalori aldığını da hesaplamış olursunuz. Kalori hesaplama tabloları yardımıyla gün içerisinde yaptığınız egzersizler ile ne kadar kalori yaktığınızı kolaylıkla hesaplarsınız. Kalori hesaplamalarını bir diyetisyenden yardım alarak yaptığınız da, sizin metabolizma hızınıza bağlı olarak günlük ne kadar kalori yaktığınızı, hangi egzersizler ile ne kadar yakmanız gerektiğini ve sizin için en uygun olan sağlıklı beslenmeyi öğrenirsiniz. Kalori hesaplaması ile kilonuzu kontrol altına rahatça alabilirsiniz.

evde ek iş