info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kalori Yakmanın Etkili 10 Yolu!

Kalori yakmanın etkili 10 yolu ile zayıflayın. Kilo vermenin birinci şartı kalori yakmaktır. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz ile hızlı zayıflamak mümkün. Bunun için sadece spor yapmak yeterli değildir. Spor yaparken size özel hazırlanmış bir diyet listesi ile başlamak gerekmektedir.

Kalori Yakmanın Etkili 10 Yolu!

Kalori yakmanın etkili yollarına geçmeden önce kalori ne demektir önce bununla ilgili bir bilgi verelim. Kalori; bilimsel olarak 1 gr suyun ısısını bir derece artırabilmek için kullanılacak enerji miktarına kalori denilir. Beslenme alanında ise; besinlerin içerisinde bulunan vücudumuzun kullanması gereken enerji miktarına kalori denilir. Vücudumuz bir makine dır, büyüme, gelişme, yaşamı sürdürme için besinlere ihtiyaç duyarız besin demek ise kalori demektir. Kalori miktarı kişinin yaşı, kilosu, yaşam şartları, mesleği ve yaşadığı iklime göre değişiklik gösterir. Yani her kesin kalori ihtiyacı aynı değildir. Aldığımız kalori harcadığımızdan fazla ise vücut bunu karaciğerler de şeker olarak depolar. Buda fazla kilo olarak bize geri döner.

Kalori yakmanın 10 yolu;

1-Sağlıklı Beslenin

Diyet yapmanın bir diğer ismidir sağlıklı beslenme. Beslenme konusunda ne kadar dikkatli olursanız o kadar kalori yakarsanız. Kilo verme olayın da olduğu gibi tüm sağlık durumların dada sağlıklı beslenme ilk yapılması gereken programlardan dır. Sağlıklı beslenme ile daha uzun ve genç bir yaşam sürdürülür.

2- İp Atlayın

İp atlamak çocukluğumuzun vazgeçilmez oyunlarından biridir. Hatta her fırsat buldukça atlama iplerini alıp hala oynamaktayız. Boş bir zaman sürenizde 10 dakika da saniyede 2 kere zıplayarak 100 kalori yakabilirsiniz. Tek ayak denemeniz de hızlı kalori yakmanın bir diğer yoludur. Günde 10 dk ip atlayarak hem eğlenip hemde kalori verebilirsiniz.

3- Merdiven Çıkın

Asansör kullanmayı çok ama çok gerekli durumlar olmadıkça kullanmayı red edin. Merdiven çıkmak kalça bacak ve basen üçlüsünün yağ yakımında en etkili yöntemdir. 7 dk boyunca merdiven çıkma egzersizi yaparak kalori yakmanın farkını kısa sürede hissedebilirsiniz.

4- Koşun

Kalori yakmanın en etkili yollarından biridir koşmak. Eğer dışarıda açık hava da koşma zamanınız yok ise evinizin koridorunu kullanabilirsiniz.  10 dk boyunca koridorda tempolu olarak koşmak size 100 kalori yaktırır. Koşarken kollarınızı sallamayı unutmayın bu size daha fazla kalori yaktıracaktır.

5- Bisiklet Sürün

Hızlı bir şekilde bisiklet sürmek size 100 kalori daha yaktıracaktır. Eğer bisikletiniz yok ise evde yere uzanarak bacaklarınızı bisiklet sürme hareketi yapabilirsiniz. Fakat bu hareketi yaparken hızlı olmanız gereklidir.

6- Tempolu Yürüyün

Yaklaşık 10 dk tempolu bir yürüyüş ile hızlı bir şekilde kalori yakarsınız.  Bu size çok basit gelebilir ama tempoyu sürdürmeniz gerekmektedir. Yavaş yürümeniz size kilo verdirmez.

7- Yoga Yapın

25 dk boyunca yoga hareketleri yaparak kalori yapmanız mümkün. Üstelik yogayı yaşamınıza sokarak sağlıklı bir beslenme dahilinde zinde kalmanın faydalarını görmeniz mümkündür. hem zihinsel hemde fiziksel bir rahatlama söz konusudur yogada.

8- Jimnastik Yapın

25 dk boyunca jimnastik yapmak size 100 kalori yaktırır. Jimnastik esneme hareketleri, eğilip kalkma, mekik gibi basit egzersizlerdir. Vücudunuzun sıkılaşmasını sağlarken hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Jimnastik çok kalori yaktıran hareketlerdir.

9- Ağırlık Kaldırın

yarım saat boyunca en alt seviye olan 2,5 kg dambıl kaldırmak size yüksek oranda kalori yaktırırken, kollarınız ve göğsünüzün sıkılaşmasını sağlayacaktır. Dambıl ile çalışırken belinizin rahat yaslanacağı bir yere oturup belinizi dik tutmalısınız. Çünkü ağırlığı kollarınıza vererek çalışmanız gerekmektedir.

10- Bahçenizle Uğraşın

Eğer bir bahçeniz var ise çok şanslısınız demektir. Hem zevkli zaman geçirmek hemde kalori yakmak için bahçe işleri mükemmel bir ayrıcalıktır. Bitki topraklarını havalandırmak, onları sulamak, kurumuş dallarından ayırmak gibi devamlı hareket içerisinde olacağınız bir aktivitedir. Yarım saatin nasıl geçtiğini anlayamazsınız bile.

Günlük olarak alınan kalorilerin bir çoğunu insanı ayakta tutan işlevler için metabolizma harcar. Yani devamlı spor yapmak ile kalori yakılmaz zaten vücut onu bir çoğunu yaşamsal fonksiyonlar için kullanıyor.

evde ek iş