info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

KAN ŞEKERİ DOSTU “BÖRÜLCE”

Haziranın gelmesiyle sofralarımıza geri dönen, vücudumuzun gizli kahramanlarından BÖRÜLCE! Börülceye beslenmemizde yer vermemizin sebebine ve faydalarına bakalım. Öncelikle yarım bardak börülcede 5-6 gram kadar lif olduğu bilinmektedir. Lif midede tokluk hissi yaratarak ağırlık kaybına yardım eder. İleri yaşlarda daha sık rastlanan kolesterol hastalığı için idealdir, kolesterol düşürücü etkisi kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra karbonhidrat soğurulması oranını azalttığından kan şekeri dengeleyici etkisi vardır.

A vitamininden zengin olan börülce görme duyusunun gelişmesi için önemlidir. Kanser hücrelerine savaş açan nürtientler içeren börülce, antioksidandan dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. 1 bardak börülce günlük A vitamini ihtiyacının yaklaşık %50’sini karşılar.

Ülkemizde, anemi oldukça sık rastlanan bir komplikasyondur. Kişilerde sinirlilik hali ve stresli olma durumunun sebeplerinden biri demir eksikliği olarak bilinir.

Börülcenin içinde ayrıca yüksek oranda çinko bulunur. Çinko, gebelerde fetüsün sağlıklı büyümesi, yaraların iyileşmesi, hücre yenilenmesi gibi önemli metabolik olaylarda rol alır.

Manganez içeriği de güçlü olan börülce, kemik gelişimi, protein sentezi, sindirim, besinlerden enerji üretimi, sinir sistemi sağlığı için idealdir. Ayrıca kısırlık sorunu olanlara börülce önerilmektedir.

1 bardak börülcede 0,5 gram potasyum içeriği vardır. Potasyum, su-mineral dengesini sağlar. Mineral dengesi sağlanmış bir vücutta kalp ve kaslar düzgün çalışır. Ayrıca bu sayede tansiyon dengelenir. Kas faaliyetleri düzenlendiğinden, beyne giden oksijen düzenlenir ve zihin faaliyetleri desteklenmiş olur.

Etiketler:
evde ek iş