info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Karın bölgesi yağlanma

YAĞLARDAN KURTULUN

Bölgesel yağlanma sağlık açısından olumsuz olduğu kadar estetik açıdan bakıldığında da sorun yaşatmaktadır. En çok karın bölgesi yağlanma problemi olanlar uzmanlara başvurmaktadırlar. Bu bölgede oluşan yağlanma ne yazık ki vücuda zararlı hormonlar üretilmesine fırsat vermektedir. Bu da özelikle ileri yaşlarda birçok kalp ve damar rahatsızlığı problemine yol açmaktadır. Karın bölgesinde biriken yağlanmadan dolayı vücudun doğal şekli de bozukluğa uğramaktadır. Özellikle kalsiyum ve proteinden uzak bir beslenme listesi bu bozukluğu ileriki seviyelere taşıyabilir. Bunu engellemek için günlük protein ve kalsiyum tüketimi kontrol edilmeli ve yeterli seviyeye çıkarılmalıdır. Beslenme uzmanına ya da bir diyetisyene danışarak bu eksikliğinizin nasıl düzeltilebileceğine dair bilgiler alabilirsiniz.

Son yıllarda karın bölgesi yağlanma probleminin gençlerde ve çocuk yaştaki bireylerde de görüldüğü ve arttığı gözlemlenmektedir. Okul çağındaki çocukların da bu konuda bilinçlendirilmesi için bazı kurumsal firmalar çalışmalar yapmakta ve okulları ziyaret edip, bünyelerindeki beslenme uzmanları tarafından bilgilendirme yapmaktadırlar. Bu konuda elbette ailelere de oldukça iş düşmektedir. Çocukların abur cubur tarzı yiyeceklerden uzak tutulması ve bu yiyeceklere alternatif daha sağlıklı ve besleyici yiyecekler sunulabilmesi son derece önemlidir. Karın bölgesi yağlanma erken yaşlarda görülmeye başlanırsa, mutlaka bir diyetisyene başvurulmalı ve bunu engellemek için bir beslenme programı yazılması gerekmektedir. Aynı zamanda erken yaşta sportif aktivitelere yönlendirmek de son derece önem taşımaktadır.

Karında biriken yağlanmaya neden olabilecek her türlü rafine gıda dolaplardan atılmalıdır. Market alışverişleri mümkünse, organik gıdalar üzerinden yapılmalıdır. Karın bölgesi yağlanma problemine neden olabilecek yapay katkı maddeli gıdalar hem bütçeye hem de sağlığa zararlıdır. Taze sebze ve meyve içeren ürünler alınmalı, tavuk, hindi eti ve balıketi gibi protein oranı yüksek gıdalar tüketilmeli, ek olarak baklagiller de küçük porsiyonlar halinde yemeklerin yanında hazırlanmalıdır. Karın bölgesindeki yağlanma, bol su içilerek, egzersiz yaparak, vitamin mineral ağırlıklı beslenerek ve mutlaka protein tüketilerek giderilebilir. Aşırı bir yağlanma olduğu takdirde de mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeli ve bir uzman görüşü alınmalıdır. Sağlıklı bir hayat için karın bölgesi yağlanmayı engellemek gerekmektedir.

evde ek iş