info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Karın içi yağlanma nedir?

KARIN İÇİ YAĞLANMAYA DİKKAT EDİN

Bölgesel yağlanma ne yazık ki çağımızın rahatsızlıklarından biridir. Düzensiz beslenme, düzensiz uyku, sosyal ve iş hayatındaki yoğunluk ve stres Karın içi yağlanma nedenlerindendir. Fiziksel kaygının yanı sıra sağlığa olan zararları da uzmanlar tarafından hatırlatılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir başka önemli husus da kilosu normal olan kişilerde bile karın içi yağlanma görülebilmesidir. Yani şişman olmayan kişiler de bu problemle karşı karşıya kalabilmektedirler. Karın içi yağlanmaya dikkat edilmediği zaman ileri ki dönemlerde kalp krizi ve felç gibi riskli hastalıklarla karşı karşıya kalınabilir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen başka rahatsızlıklar da yine karın içi yağlanma ile birlikte ortaya çıkabilirler.

Karın içi yağlanma

Karın içi yağlanma birçok hormonal rahatsızlıkların da ana faktörlerinden biridir. Eğer bu gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız ve Karın içi yağlanma gibi bir belirtiniz varsa, en kısa zamanda bir uzmana görünüp gerekli testleri yaptırmanız gerekebilir. En baştan önlem alıp, gerekli kurallara uyuduğunuzda yaşam kalitenizi daha yüksek bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Vücut kitle endeksiniz normal oranlarda olsa bile karın içi yağ seviyesi ölçümü mutlaka yaptırılmalı ve buna göre tedbir alınmalıdır. Karın içi yağlanma genellikle insanların ihmal ettiği bir rahatsızlıktır. İlk başlarda bu basit bir yağlanma olarak görülebilir ancak sonraki etkileri bir hayli tehlikelidir. Karın içi yağlanması birçok zararlı hormonu üreten bir makine gibidir. Bu makinenin bakımı yapılmazsa, zararlı sonuçlar doğurabilir.

Günümüzün teknolojisi ile karın içi yağlanma seviyesi son derece kolay yöntemlerle yapılabilmektedir. Güvenilir bir yöntem olan BİO yani biyoelektriksel impedans analizi sayesinde yağlanma oranı kısa sürede tespit edilebilmektedir. Karın içi yağlanma mutlaka dikkate alınması gereken bir durumdur. Ölçüm sonucunda karın içi yağlanma oranı fazla olarak tespit edildiğinde kişiye sağlıklı beslenme programı yazılır ve düzenli olarak egzersiz yapılması istenir. Bu oran belli aralıklarla yeniden ölçüme alınır. Eğer ölçüm sonucunda aşamalı olarak bir iniş söz konusu olursa, doğru yolda ilerliyorsunuz demektir. Doktorunuzun ve diyetisyeninizin öğütlerine uymanız sizi hem fiziksel hem de ruhsal dengesizliklerden koruyacak çok daha kaliteli bir hayata kavuşmuş olacaksınız.

evde ek iş