info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Keten Tohumu Zayıflama Sürecinde Nasıl Kullanılır

Keten Tohumu Zayıflama Sürecinde Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu, kabızlığınızı gidermeye yardımcı olur. Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız her gün düzenli olarak tuvalete çıkmanız gerekir. Ancak; bağırsaklarınızda kabızlık, şişkinlik gibi sorununuz varsa kilo veremezsiniz. Keten tohumu zayıflamanız için kabızlığınızın giderilmesine yardımcı olur. Bağırsaklara jel gibi yumuşak doku kazandırır ve rahat tuvalete çıkmanıza yardımcı olur. Sık açlık hissetme ve yüksek iştah gibi kilo vermeyi engelleyen özelliklerin arkasında genellikle kan şekeri dengesizliği vardır. Keten tohumu kan şekerinizi de düzenler ve zayıflamaya yardımcı olur. Zayıflama programında özellikle hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar kullanılmasına dikkat edilmelidir. Keten tohumu işlenmiş olduğu için bağırsaktan geçerken sabit yağların emilimine uğrar ve bu sayede gereksinim duyulan enerji karşılanabilir. Bu nedenden dolayı lif içerdiği için rejim yapan kişilerin sağlıklı kilo vermesinde önemli rol oynar.

Omega 3 ve 6 yağları için keten tohumu yağı, stres seviyesini düşürmekle birlikte aynı zamanda kalp sağlığını korur. Düzenli kullanan kişilerde kalp krizi riskini azalttığı görülmüştür. Eğer balık tüketmiyorsanız keten tohumu omega 3 için iyi bir alternatiftir. Az miktarlarda magnezyum, demir ve çinko gibi vitamin ve mineraller de içermektedir.

Keten tohumu tam halde ya da öğütülmüş toz halinde tercih edilebilir. Bir yemek kaşığı kadar keten tohumu yutulduktan sonra su içilebilir. Ya da başka bir tercihle salatalarda ve yemeklerde kullanılabilir. Lakin aşırı tüketmemeniz gerekmektedir. Günde bir yemek kaşığından fazla tüketilmemelidir. Keten tohumu bütün halde satın alınarak evde öğütülüp taze şekilde tüketilirse daha faydalı olacaktır. Öğütülmüş tohumlar ise iyi paketlenmiş ışık görmeyen yerde saklanmalıdır. Keten tohumu ya da keten tohumu yağı taze olarak tüketilmelidir. Özellikle buzdolabında muhafaza edilmelidir. Uygun buzdolabı koşullarında birkaç yıl raf ömrü bulunur ve tohum kolayca okside edilebilir. Uygun saklama koşulları yapılmadığında çabuk bozulur ve serbest şekilde radikaller belirebilir. Keten tohumu fazla kilolardan, kabızlıktan ve göbek, basen bölgesindeki yağlardan kurtulmanıza yardım eder. Faydalı yağlar içeren keten tohumundan, her gün bir kaşık kadar tüketilmelisiniz. Böylece sağlıklı kilo verebilirsiniz.

evde ek iş